Právě si prohlížíte Jak vybrat trekové ponožky?

Jak vybrat trekové ponožky?

4.8/5 - (5 votes)

Průměrný člověk ujde okolo 1250 kroků na každý kilometr. Když ale jdete po stezce v přírodě, v cestě vám někdy stojí různé překážky, a tak se počet kroků ještě zvýší. Každý krok vás posouvá blíž k vašemu cíli, a proto je důležité, abyste sebou měli správné ponožky, které poskytnou co největší pohodlí a ochranu pro vaše chodidla.

Pro výběr těch nejlepších ponožek je potřeba zvážit:

 • Výška – správná výška ponožek vás ochrání před odřeninami, zvolte ji podle vaší obuvi.
 • Polstrování – jak hodně jsou ponožky polstrované, bude ovlivňovat míru pohodlí a tepla vašich chodidel.
 • Materiál – většina turistických ponožek je vyrobena především z ovčí vlny, polyesteru a nylonu.
 • Velikost – ujistěte se, že vám ponožky dobře padnou, abyste se vyhnuli nepříjemným puchýřům.

Výška ponožek

Trekkingové ponožky si můžete pořídit v různých výškách. Vybrat se dají krátké, které nejdou s obutými botami ani vidět, nebo takové, které sahají až po kolena. Když tedy budete vybírat nový pár ponožek, nejprve se podívejte na vaše trekové boty. Čím vyšší je límec vašich bot nebo pohorek, tím vyšší ponožky si vyberte, tak abyste vždy zabránili tření vaší kůže o vnitřek boty.

 • Nízké – tento typ ponožek poskytne velmi malou ochranu proti možným odřeninám, způsobených po kontaktu kůže s botou. Jsou vhodné na nošení jen tehdy, pokud plánujete jít v nízkých trekových nebo běžeckých botách.
 • Kotníkové – jsou o něco vyšší a poskytnou vám větší ochranu než nízké ponožky. Většinou jsou schopny zakrýt vaše kotníky, proto jsou vhodné při nošení nízkých nebo středně vysokých trekových bot a pohorek.
 • Vysoké – tato výška trekových ponožek je mezi turisty nejoblíbenější. Tyto ponožky jsou skvělé, pokud chodíte ve vysokých pohorkách. Díky své výšce poskytnou patřičnou ochranu vašim kotníkům a chodidlům. Tento typ ponožek můžete nosit i tehdy, pokud máte nízké trekové nebo běžecké boty, jen se může stát, že během horkého dne vám bude horko na nohy.
 • Podkolenky – tyto vysoké ponožky vás ochrání především před odřeninami na holeni a lýtkách, které vám může způsobit nošení velkých a těžkých pohorek. Díky většímu pokrytí nohou vás lépe udrží v teple a zabrání před odřením a poškrábáním vaší kůže například během horolezectví nebo při chůzi v zarostlém lese.

Polstrování trekových ponožek

Míra polstrování vám prozradí, jak vás ponožky zahřejí a jaké pohodlí vám dopřejí. Výběr správného polstrování závisí především na typu výletu a počasí během vašich cest. Polstrování může ochránit vaše chodidla před silným kontaktem se zemí při pohybu (například při běhu nebo turistice), mějte ale na paměti, že čím tlustší ponožky si vyberete, tím vám bude tepleji na nohách, což povede k pocení chodidel. Ze začátku budete nejspíš muset vyzkoušet různé typy polstrování, abyste našli takové ponožky, které nejlépe pasují vašim potřebám. Je vhodné pořídit si více ponožek v různých stylech, které můžete použít při odlišných aktivitách a v různých typech obuvi.

Typy polstrování na ponožkách:

 • Bez polstrování – jde především o minimalistické ponožky určené pro použití během teplého počasí. Jsou zpravidla velmi prodyšné a v některých případech můžou sloužit i jako vložky do ponožek, které si někteří turisté nazouvají pod jejich hlavní trekové ponožky. Vložky do ponožek byly donedávna oblíbené pro svou schopnost pohltit vlhkost a udržet chodidla v suchu. V dnešní době ale existuje mnoho typů ponožek, které si s potem a vlhkostí dokážou bez problému poradit i bez použití těchto vložek.
 • Lehké polstrování – je nejlepší pro použití během teplého počasí. Tyto typy ponožek jsou relativně tenké, mají však lehké polstrování na těch nejdůležitějších místech – na patě a ve špičce. Prioritou těchto ponožek je především pohlcení vlhkosti a poskytnutí pohodlí pro vaše chodidla.
 • Střední polstrování – tyto ponožky mají dobré polstrování na patě a na polštářku chodidla. Jsou vhodné na turistiku i horskou turistiku a poskytnou vám dostatečné zahřátí pro použití i během chladnějších dní.
 • Těžké polstrování – jsou zpravidla nejtlustší a nejteplejší. Jsou určené pro použití na dlouhých expedicích, na obtížném terénu (například při horské turistice) a během zimního období.

Materiál trekových ponožek

Turistické ponožky jsou jen zřídkakdy vyrobené pouze z jednoho materiálu. Ve většině případů je použito více tkanin, které vytvoří dobrou rovnováhu v pohodlí, teple, odolnosti a rychlém schnutí. Nejběžnější textilie používané pro výrobu trekových ponožek jsou:

 • Ovčí vlna – ponožky z ovčí vlny jsou u turistů nejoblíbenější a nejvíce doporučované. Dokážou skvěle regulovat teplotu, odvádět vlhkost a dodávají vašim chodidlům dobrou podporu a pohodlí. Další velkou výhodou je jejich schopnost pohlcovat pach. Většina ponožek z ovčí vlny obsahuje i syntetické materiály, které přispívají k jejich větší životnosti a rychlému schnutí.
 • Polyester – je rychleschnoucí syntetický materiál, který ponožkám dodá potřebné izolační vlastnosti a pomáhá efektivně pohlcovat vlhkost. Někdy obsahují polyesterové ponožky také směs ovčí vlny a/nebo nylonu pro vytvoření skvělé kombinace tepla, pohodlí a delší životnosti.
 • Nylon – je další možností z výběru syntetického materiálu. Nylon zpravidla zlepšuje rychlost schnutí ponožek a zvyšuje jejich životnost.
 • Hedvábí – je přírodní izolační materiál. Hedvábí působí na chodidle pohodlně a lehce, ale není tak odolné jako ostatní materiály. V některých případech se hedvábí používá na výrobu vložek do ponožek.
 • Spandex – většina trekových ponožek obsahuje malé množství spandexu. Tento elastický materiál napomáhá ponožkám udržet si svůj tvar a snižují jejich krčení a řasení na minimum.

Správná velikost ponožek

Pokud si pořídíte trekové ponožky, které dobře padnou, vaše chodidla budou v pohodlí po celou dobu výletu. Pokud ale budou ponožky větší, s největší pravděpodobností se v botě skrčí a budou třít vaší pokožku, což může mít za následek vytvoření puchýřů. Příliš malé ponožky zase mohou vytvořit nepříjemný tlak nebo klouzání ponožky.

Abyste si našli správnou velikost, je dobré znát především velikost svých chodidel. Ta se možná bude lišit od velikosti bot, které si můžete pořídit raději o číslo větší. Pokud si v takovém případě pořídíte i ponožky o velikost větší, může se vám ponožka při chůzi krčit a vytvářet tření v botě.

Poté, co znáte správnou velikost chodidel, vyberte ponožky o stejné velikosti. Jestli je vaše velikost mezi dvěma velikostmi, vyberte si menší možnost, abyste předešli možnému vzniku puchýřů.

Pamatujte, že správné ponožky by měly příjemně padnout, ale neměly by být těsně přiléhavé.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..