Právě si prohlížíte Jak pečovat o spacák?

Jak pečovat o spacák?

4.8/5 - (6 votes)

Ať už je váš spacák péřový nebo syntetický, je důležité udržovat ho čistý a suchý po celou dobu táboření. Odměnou za dobrou péči bude jeho delší životnost, ale také schopnost spacáku dostatečně udržovat teplo a izolovat od chladu země.

  • Zničený spacákSpěte v čistém oblečení. I když se utáboříte pozdě večer a budete utahaní z cesty, vyhněte se spaní v oblečení, ve kterém jste strávili celý den na stezce. Pot a tělesná mastnota, opalovací krém či špína se můžou vsát do spacáku a po určité době narušit jeho izolační schopnosti a nadýchanost. Proto je nejlepší se na noc převléct do čistého oblečení vyhrazeného jen na spaní. Jestli máte mastné vlasy, dejte si šátek okolo hlavy nebo si oblečte čepici. V případě, že nebudete mít přístup ke sprše, zabalte si na cesty vlhčené ubrousky.
  • Pořiďte si vnitřní vystýlku spacáku. Vystýlka udrží váš spacák čistý, protože působí jako bariéra mezi vámi a spacákem. Většinou jsou velmi lehké a skladné a můžete je pořídit ve variantách z bavlny, hedvábného vlákna, vlny nebo polyesteru. Jestli se navíc chystáte kempovat během chladnějších nocí, dodá vám další tepelnou vrstvu. Na konci každého výletu můžete vystýlku jednoduše vyprat, bez toho aniž byste museli čistit zbytek spacáku.
  • Používejte karimatku. Jestli plánujete spát pod širákem, ujistěte se, že je mezi vaším spacákem a zemí jistý typ ochranné vrstvy – karimatka. Některé spodní strany spacáků sice jsou vyrobeny z odolného materiálu, ten však potřebuje také ochranu především od ostrých předmětů, jehličí nebo kamínků.
  • Šetrné zacházení. Pokud si nechcete zničit spodní část spacáku, nikdy v něm neskákejte po tábořišti. Pozor dávejte, i jestli používáte spacák místo deky pro zahřátí u táboráku. I malá jiskra od ohně může vašemu péřovému spacáku způsobit poměrně velkou škodu. Opatrně zacházejte i se zipy, abyste nemuseli řešit problémy s uvízlou látkou v zipu nebo jeho výměnu.
  • Větrejte spacák každý den. Aspoň jedenkrát denně převraťte spacák naruby a nechte ho vyvětrat, vyschnout a zbavit se veškeré vlhkosti. Jestli je váš spacák moc mokrý, nechte ho větrat několik hodin. Nenechávejte ho však na přímém slunci příliš dlouho, protože UV paprsky můžou poškodit jeho látku. Po každém výletu nechte spacák dostatečně vyvětrat hned, jak přijdete domů.

Jak složit spacák

Ať už ponesete svou outdoorovou výbavu na zádech v batohu, nebo do svého tábořiště pojedete autem, váš spacák bude pravděpodobně zabalený a schovaný ve vaku. Vaky si můžete pořídit v různých velikostech (některé můžou být i součástí při zakoupení spacáku) a s odlišným systémem kompresních popruhů.

Tipy jak využívat vak

  • Když si balíte spacák, začněte s jeho spodní částí u nohou, kterou se snažte pevně nacpat na dno vaku a pokračujte rovnoměrně se zbytkem spacáku.
  • Používejte o něco větší vak, aby byl celý proces balení spacáku pohodlnější a jednodušší. Velikost spacáku ve vaku můžete i tak stlačit, jako kdybyste použili menší vak.
  • Kompresní vaky zaberou ve vašem batohu méně místa. Potom, co se spacák vecpe do vaku, je potřeba stáhnout pruhy tak, abyste dosáhli minimální velikosti sbaleného spacáku. Je třeba si ale dát pozor, abyste nepoužili příliš velké síly a nedošlo k odtržení pruhů nebo roztržení vaku.
  • Voděodolné vaky jsou skvělé, pokud se chystáte na cesty během deštivého období. Jestli nechcete utrácet peníze za voděodolný vak, jednoduše si vystelete obyčejný vak igelitovým sáčkem, který ochrání spacák před navlhnutím.

Jak spacák skladovat

To, jakým způsobem se spacákem zacházíte, bude taky určovat jeho životnost. Když se vrátíte z vašich cest, rozepněte spacák a nechte ho dostatečně vyvětrat, dokud bude úplně suchý. Potom ho dejte do volnějšího bavlněného obalu – buďto do obalu, ve kterém jste ho koupili nebo můžete použít povlečení na polštář. Pokud zrovna necestujete, nenechávejte svůj spacák dlouhodobě sbalený do kompresního vaku, protože by se vám poničila náplň spacáku. Ani voděodolné vaky nejsou dobré na dlouhodobé uložení, protože hrozí vytvoření kondenzace a plísně. Většina spacáků má ve spodní části dvě poutka, za které jej můžete pověsit na ramínko – to je pro skladování spacáku nejlepší volba.

Jak vyčistit a usušit spacák

Sušení spacákuJak velkou péči váš spacák bude vyžadovat závisí, jestli je péřový nebo syntetický. Čištění péřových spacáků zabere více času a pozornosti, někteří turisté proto přenechávají tento proces spíše profesionálům. S dobrými instrukcemi si ale můžete péřový spacák vyčistit i sami doma. Údržba syntetického spacáku je podstatně jednodušší.

Čistění skvrn

Někdy se během čištění stačí zaměřit jenom na jednotlivé body spacáku a můžete se vyhnout celému procesu častého praní, které spacáku příliš neprospívá. Skvrny na spacáku můžete snadno očistit za použití mýdla a kartáčku na zuby. Zaměřte se na vnitřní část, především na oblast u krku a hlavy, kde můžou být skvrny od potu, masné pleti nebo vlasů. Při čištění se snažte odtáhnout vnější vrstvu látky od výplně, abyste zabránili navlhnutí zbytku spacáku. Pokud není spacák hodně špinavý, můžete tímto způsobem čištění pokračovat i několik let, aniž byste museli spacák vyprat celý.

Praní spacáku

Jestli si myslíte, že očištění jednotlivých skvrn není dostatečné na vyčištění vašeho špinavého spacáku, zkuste ho celý vyprat. V první řadě si zkontrolujte instrukce výrobce (většinou uvedené na obalu spacáku) o doporučené metodě čištění spacáku, a podle nich při praní postupujte. Při praní používejte šetrný prací gel (ne prací prášek), který je určený pro praní péřových a syntetických věcí.

Čemu se vyhnout

  • Nikdy spacáky nečistěte chemicky nasucho
  • Nikdy nepoužívejte změkčovač prádla a bělící prostředky
  • Nikdy nenastavujte režim praní na nejvyšší otáčky – mohlo by dojít k povolení švů na spacáku

Jak vyprat spacák ručně

  • Ruční praníNapusťte si vanu vlažnou vodou a přidejte do ní vhodný čisticí prostředek. Nepoužívejte ale příliš mnoho mýdla – vytvoříte hodně bublinek, které budete mít problém vymýt.
  • Položte spacák do vody a jemně vmasírujte mýdlo do celé délky spacáku. Nejšpinavější části pečlivě třete o sebe, dokud špína nezmizí. Nechte spacák aspoň jednu hodinu namočený ve vaně.
  • Vypusťte vanu a vytlačte zbývající vodu ze spacáku.
  • Znovu napusťte vanu a snažte se zbavit zbytků mýdla. Po patnácti minutách vypusťte vanu a vytlačte zbylou vodu. Tento proces opakujte, dokud se zbavíte všech bublinek a mýdla.
  • Jemně vymáčkněte co nejvíc vody ze spacáku. Potom spacák sbalte do kuličky a přeneste opatrně na sušák nebo ven na čistý povrch (tráva, plážová osuška), pokud možno ne na přímé slunce. Spacák sušte ideálně ve dobře větraném prostředí ve vodorovné poloze Jestli se ve spacáku během praní utvořily hroudy z jeho náplně, snažte se náplně rovnoměrně rozprostřít do původního stavu.

Jak vyprat spacák v pračce

  • PračkaVětšinu spacáků v pračce vyprat můžete, jenom se ujistěte, že máte dostatečně velký objem pracího bubnu.
  • Perte spacák na jemný a šetrný program.
  • Přidejte do pračky i další prádlo, které potřebujete vyprat, např. ručník nebo pár triček, abyste pomohli vyrovnat otáčky v pračce.
  • Abyste se ujistili, že je veškeré mýdlo pryč, zvolte aspoň dvakrát režim máchání prádla, nebo zapněte pračku ještě jednou na stejný režim, ale bez použití mýdla.

Sušení spacáku

  • Nastavte si sušičku na nízkou teplotu. Pokud je teplota příliš vysoká, může se stát, že se vycpávky spacáku nebo jeho povrchová část začnou rozpouštět teplem.
  • Při sušení péřového spacáku přidejte do sušičky tři tenisáky nebo lehké a čisté tenisky, které váš spacák zbaví hrudek vytvořených v materiálu.
  • Ujistěte se, že je spacák úplně suchý, než ho dáte zpět do vaku. Pro ještě větší jistotu nechte spacák den po vyprání a sušení vyvětrat.

Další tipy jak pečovat o spacák

Pravidelně si spacák kontrolujte, jestli jsou jeho švy a zipy v pořádku a vnitřní náplň je rovnoměrně rozprostřená.

  • Voděodolná ochranná vrstva některých spacáků po nějakém čase vymizí. Proto se doporučuje čas od času nanést novou vrstvu. Impregnace navrátí ochranu před vlhkem a pomůže spacák udržet zase v čistém stavu.
  • Natržení látky spacáku spravíte jednoduše zašitím (ručně nebo šicím stojem), zalepením odolnou páskou nebo v největší nouzi i náplastí z lékárničky.
  • Zničené zipy si nechte opravit u odborníka.
  • U péřových spacáku může časem docházet k tomu, že se jednotlivá pírka sama dostávají ven, hlavně kolem švů. Pokud to jde, zastrčte pírko zpět dovnitř.

Staráte se o svůj spacák? Jaké jsou vaše osvědčené metody?

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..