Ať už jste stan nikdy nezkoušeli postavit, nebo už je to nějaká doba od vašeho posledního kempování, rady, jak tento proces zvládnout bez problémů a na jedničku se hodí vždycky. Pokud se tedy chystáte na outdoorové dobrodružství a plánujete přespat ve stanu, najdete v tomto článku užitečné tipy a nápady, které vám během kempování přijdou určitě vhod.
Rozebereme postupně následující čtyři fáze stavění:
- Příprava před výletem – vyzkoušejte si stan postavit ještě doma, před plánovanou cestou a ujistěte se, že máte všechny části stanu a příslušenství.
- Výběr tábořiště – vybírejte takové místo na přespání, kde zanecháte co nejmenší dopad na přírodě, a které vám zároveň poskytne co nejlepší ochranu před špatným počasím.
- Stavění stanu – klíčové rady, díky kterým bude stavění stanu snadné a efektivní.
- Správné vypnutí šňůr – důležité, zvláště při nepříznivém počasí.
Příprava než vyrazíte
Před tím, než se poprvé vydáte na svou dobrodružnou cestu, postavte si stan doma. Tento krok je důležitý zvláště tehdy, pokud jste si zrovna koupili nový stan, nebo jste si ho půjčili od kamarádů, a nejste seznámení s procesem jeho stavění. Pohodlí domova vám poskytne jednak prostředí bez stresu, ale také dostatek času na to, abyste se seznámili s jednotlivými částmi stanu a několikrát si stavění procvičili. Nejhorší doba na seznámení se stanem, je ke konci náročného dne, právě když se chystáte utábořit – obzvlášť pokud se stmívá, jste unavení a přichází déšť.
Pozorně si přečtěte přiložený návod a ujistěte se, že máte všechny potřebné součástky. Díky instrukcím nedojde k nejasnostem a možnému zničení částí stanu při špatném postupu montáže. Pokud zjistíte, že vám chybí některá část v příslušenství stanu, ujistěte se ještě před plánovaným výletem, že tuto část nahradíte. Jestli si nebudete jistí se správným postupem stavění stanu ani po tom, co si tento proces doma několikrát vyzkoušíte, vezměte si sebou pro jistotu i kopii návodu k stavění stanu.
Vhodné místo pro tábořiště
Při výběru tábořiště se vždy snažte zanechat co nejmenší stopu v přírodě. Jak toho docílíte?
- Postavíte stan již v existujícím tábořišti
- Postavíte stan alespoň 50 metrů od zdroje vody
- Udržíte velikost tábořiště co nejmenší, aniž byste narušili okolní přírodu
- Vyhnete se založení nového tábořiště na dosud nedotčených místech přírody, nebo tam, kde se tábořiště teprve začínají vytvářet
Jak si poradit s větrem a deštěm?
Každý kvalitní stan by měl zvládnout nepříznivé počasí, zvlášť pokud se jedná o nepříjemný vítr nebo déšť. Existuje však pár tipů, díky kterým můžete i vy sami minimalizovat nebezpečí a komplikace během kempování za špatného počasí, a to díky správnému výběru místa tábořiště.
Jak zabráníte větru?
- Hledejte místo, kde vítr blokují stromy, velké balvany nebo budovy
- Nestavte stan poblíž poničených stromů nebo větví, které na vás můžou spadnout
- Ujistěte se, že máte silnou a stabilní konstrukci tyček stanu
- Pokud stanujete ve velkém horku, postavte stan vchodem po proudu větru
Jak zabráníte dešti?
- Stavte stan pokud možno na suchém a vyvýšeném místě
- Hledejte místo k táboření pod stromy, které zabrání většímu orosení stanu
- Vyhněte se nízkým místem v kotlinách a prohlubních, kde se během deště může vytvořit kaluž
- Postavte vchod stanu proti směru deště
Čas postavit stan
Vyčistěte plochu tábořiště. Snažte se odstranit všechny větve, kameny a ostré předměty, které by mohly poškodit dno vašeho stanu. Pokud vám jde především o pohodlí, vyhněte se místům s kořeny stromů a nerovnostem země.
Jestli fouká silný vítr, pořádně zapíchněte kolíky ve všech rozích stanu. Silný vítr vám může stanování pěkně znepříjemnit. Zvlášť jestli podceníte pořádné ukotvení stanu do země. To zabere jen pár minut a vy se nemusíte bát, že vás silný vítr během noci odfoukne i se stanem.
Zacházejte opatrně s tyčkami stanu. Při špatném zacházení se totiž můžou rozštěpit nebo rozlomit, proto si raději dejte na čas a postupujte s pečlivostí.
Zapíchnutí kolíků
- Nejlepšího usazení stanu do země docílíte, pokud zapíchnete kolíky co nejvíc vertikálně do země
- Kolík zapíchněte tak hluboko, aby vám vyčuhovala jen skoba, za kterou půjde snadno navléct poutko stanu
- Jestli se vám nebude dařit zapíchnout kolíky do země vlastní silou, šáhněte po tom, co máte po ruce – velký kámen, kus dřeva, sekyrka
- Vezměte si navíc rezervní kolíky, pro případ, že některý ztratíte nebo zničíte
- Pokud stanujete na neobvyklém povrchu, jako je například sníh nebo písek, sbalte si speciální kolíky určené na daný povrch
Přichyťte plášť stanu. Na spodní straně venkovního pláště najdete soustavu úchytek a oček, kterými uchyťte hlavní tyčky. Tímto dodáte stanu stabilitu a pevnost.
Napněte plášť stanu. Věnujte pozornost každé šňůře a snažte se o rovnoměrné napnutí každé strany stanu. Pokud stanujete na stejném místě více nocí, zkontrolujte vypnutí stanu vícekrát – různé počasí totiž jinak ovlivňuje pružnost a vypětí pláště.
- Nevypínejte stan příliš velkou silou – velký tlak může způsobit škodu na plášti i na šňůrách
- Podívejte se, jestli stan vypadá rovnoměrně a symetricky
- Ujistěte se, že je stan vypnutý tak, že se venkovní plášť stanu nedotýká stěn vnitřní části stanu
Jak použít kotvící šňůry?
Na většině stanů můžeme najít speciální kotvící šňůry, které můžou stanu dodat extra stabilitu během silného větru. Použití těchto kotvících šňůr je volitelné, pokud ale víte, že vás v noci nečeká příliš vlídné počasí, vyplatí se je použít.
Mějte na vědomí, že poutka na spodních krajích venkovního pláště, jsou určeny především pro oddělení pláště od vnitřní strany stanu. Poutka, která jsou umístěny přímo nad tyčkami stanu, slouží pro zvýšení stability během silného větru. Ostatní poutka umožní vytvoření ventilace a dosažení lepšího vypnutí pláště stanu.
- Použijte kotvící šňůry alespoň na té straně, na kterou přímo fouká vítr.
- Pro lepší pevnost stanu připevněte kotvící šňůry ze všech stran stanu tak, abyste měli všechny strany rovnoměrně stabilizované.
- Pokud je to možné, připevněte šňůru k poutkům umístěným ve vyšší části stanu a napněte šňůru opačným směrem od tyček stanu, aby došlo k správnému vypnutí plachty a vytvoření prostoru mezi jednotlivými vrstvami stanu. Takovéto vypnutí bude zpravidla vyžadovat přivázání kotvící šňůry do vyšších míst, například ke stromům nebo za pomocí zapíchnuté trekové hole.
- Pro stabilitu navíc sebou sbalte další kotvící šňůru a kolíky navíc.
Je dobré naučit se pár základních uzlů, které vám přijdou vhod nejenom při připevňování kotvících šňůr, ale i při běžných aktivitách.
Používáte při kempování také stan? Podělte se s ostatními v komentářích o váš recept na stavbu stanu!