Právě si prohlížíte Kožené boty rozcházejte postupně. Pravidelně je impregnujte

Kožené boty rozcházejte postupně. Pravidelně je impregnujte

5/5 - (1 vote)

Radost z nových bot se někdy může proměnit v pěknou nepříjemnost – obzvlášť jestli boty nejsou dostatečně rozchozené. I skvěle padnoucí boty se musí přizpůsobit vašim chodidlům a proto jsou počáteční procházky a výšlapy v nových botách důležité pro budoucí pohodlí vašich nohou. Různé typy bot vyžadují různou dobu rozchození. Lehčí běžecké trekkingové boty můžou být pohodlné už od prvního použití, zatímco těžké kožené pohorky někdy vyžadují i týdny, než se dostatečně přizpůsobí vašim chodidlům.

Pomalu ale jistě

 1. Choďte v botách doma. Oblečte si ponožky, které si plánujete vzít na výšlap a vložky a vystýlky, které běžně používáte. Zavažte si tkaničky (ne příliš pevně) a narovnejte jazyk boty. Nové boty budou ze začátku působit tvrdě a neohebně, což je naprosto normální.
 2. Procházejte se po ulici a po městě. Než postoupíte k dalšímu kroku, ujistěte se, že boty dobře sedí a působí pohodlně.
 3. Vydejte se s batohem do přírody. K pořádnému rozchození bot dojde až na stezce v přírodě, kde budete vystavění odlišným terénům. Nejprve začněte s kratší procházkou a lehkým batohem a postupně si přidávejte na obtížnosti trasy i váze batohu.

Poslouchejte vaše chodidla

Buďte ostražití, pokud při chůzi pociťujete bolest. I malý problém totiž může rychle přerůst v nepříjemnost a možné komplikace během vaší cesty. Jestli v chodidlech pociťujete bolest, píchání nebo pálení, zkuste si boty zavázat jiným způsobem. Pokud vám bota nesedí a působí nepohodlně, nejspíš je potřeba zvolit jiný typ.

Nespěchejte

Rozchození bot vyžaduje dostatek času, proto se nesnažte hledat urychlující způsoby jak tento proces urychlit. Nesprávné rady jako je namočení bot do vody nebo našlapání mnoha kilometrů už při prvním použití, vašim chodidlům více uškodí, než pomůže.

Jak naimpregnovat pohorky

Téměř všechny nové pohorky jsou ošetřené voděodolnou ochranou a proto zřídkakdy potřebují impregnaci hned pro první použití. Voděodolná ochrana bot ale při postupném používání slábne a vyžaduje opětovnou aplikaci, která je důležitá nejenom pokud chcete mít nohy v suchu a pohodlí, ale i pro celkovou životnost vašich pohorek.

Výběr impregnačního prostředku

 • Prostředky na impregnaci jsou určené především na celokožené pohorky (semiš, nubuk) nebo boty vyrobené z kůže a textilu. Ještě před zakoupením si pečlivě pročtěte příbalový leták s instrukcemi o daném produktu i o způsobu jeho správného použití.
 • Outdoorové obchody většinou nabízejí impregnační prostředky ve formě vosku, spreje nebo impregnace na vodní bázi.
 • Jestli mají vaše pohorky Gore-Tex membránu nebo jiný typ voděodolné membrány, nepotřebujete žádné prostředky na impregnaci, jenom se zaměřte na důkladné očištění zevnějšku obuvi.

Připravte si boty na impregnaci

Nanášení impregnačního prostředku nejlíp funguje na čisté a navlhlé botě. Proto je nutné zbavit se veškeré špíny na vnější straně obuvi, která by zabránila plným účinkům a pokrytí impregnačních prostředků.

Pro pořádné očištění bot:

 • Oddělejte šňůrky bot
 • Použijte měkký kartáček a opatrně odstraňte prach a špínu
 • Použijte tekoucí vodu a speciální čističe obuvi pro důkladnější čištění

Impregnace

 • Nejprve se ujistěte, že jsou vaše boty nasáklé vodou.
 • U kožených bot to může trvat delší dobu.
 • Jestli jste pohorky zrovna čistili, je ideální čas na impregnaci. Pokud jsou však boty i po čištění suché nebo nejsou dostatečně mokré, zabalte je do mokrého ručníku a nechte je několik hodin odložené ve dřezu.
 • Až jsou boty dostatečně nasáklé, můžete začít s nanášením voděodolných přípravků. U každého produktu se může postup lišit, proto věnujte pozornost instrukcím na obalu.

Sušení a uložení po aplikaci

 • Nechte boty vyschnout v normální pokojové teplotě a na místě s nízkou vlhkostí vzduchu
 • Pro urychlení můžete použít chladný větrák
 • Pro urychlení můžete použít chladný větrák
 • Rychlejšího schnutí dosáhnete tím, že dovnitř boty nacpete noviny – ty ale pravidelně vyměňujte kdykoliv budou vlhké
 • Naimpregnované boty si uložte do místnosti s normální a stálou teplotou. Neskladujte je na půdě, v garáži, v kufru auta, nebo horkých a neprodyšných místech.

Výživa kůže

Ještě důležitějším prvkem než samotná impregnace proti vlhku, je správné vyživování kůže. Díky tomu zůstane vláčná, měkká a časem nepopraská. Zkrátka podobně jako by kůže byla živá.

K výživě kůže použijte vhodné prostředky. Na trhu se často setkáte s univerzálními prostředky pro impregnaci i výživu kůže.

Jaký je váš recept na rozcházení kožené obuvi? Používáte impregnaci, aby vaše boty déle vydržely?

Tento článek má 1 komentář

 1. Otakar Pěnkava

  Boty s Gore-Texem, že se nemusí impregnovat vůbec? Vždyť vám kůže ztvrdne, vyschne a popraská…

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..