Právě si prohlížíte 3 metody jak zavázat tkaničky pohorek

3 metody jak zavázat tkaničky pohorek

Rate this post

Většina z nás se naučí zavazovat tkaničky jen jedním způsobem, se kterým si pak bez problémů vystačíme celý život. Jestli ale vyrážíte na hory a budete chodit v pohorkách, může se stát, že vás vaše chodidla začnou v botě nepříjemně tlačit nebo bolet. V takové situaci vám může pomoct i tak jednoduchá věc, jako je zavázání tkaniček jiným způsobem.

V tomto článku proto můžete najít tři různé způsoby převázání tkaniček, které vám dodají více pohodlí při chůzi a uleví vašim chodidlům od bolesti.

  • Chirurgický uzel – jednoduchý a víceúčelový, pomůže zafixovat patu na místě.
  • Šněrování pro zmírnění bolesti (okénkové vázání) – sníží tlakové body na nártu.
  • Šněrování pro úlevu prstů – dočasné řešení, které vám pomůže dojít do cíle.

Pamatujte ale, že různé metody šněrování bot slouží jen jako dočasné řešení pro úlevu chodidel. V první řadě si musíte vybrat pohorky ve správné velikosti, které budou odpovídat plánovaným aktivitám, počasí a terénu, po kterém půjdete.

Metody vázání

Chirurgický uzel

Pokud během chůze cítíte, že vaše paty v botě kloužou a nedrží pevně na místě, pravděpodobně máte málo utáhlé tkaničky v oblasti nártu.

Utáhněte boty a zavažte tkaničky na dva chirurgické uzly. Až budou boty uvázané, budou vám pevně držet a samy se nerozvážou.

  • Pořádně utáhněte veškeré uvolněné šňůrky tak, aby byla bota přitisknutá k horní části chodidla.
  • Najděte si na botě dva páry háčků na tkaničky (nebo dírky), které jsou nejblíže místu, kde se boty ohýbají, když se nakloníte dopředu. Mezi tyto háčky budete zavazovat chirurgické uzly.
  • Začněte u nižších háčků (v místě ohybu boty). Tkaničku kolem sebe dvakrát omotejte a pak ji pevně utáhněte. Poté tkaničku zahákněte do vyšších háčků, abyste udrželi její napnutí a stažení uzlu.
  • To samé proveďte ještě jednou u vyšších háčků.
  • Zbytek boty zavažte běžným způsobem.

Šněrování pro zmírnění bolesti (okénkové šněrování)

Jestli máte pohorky dobře svázané, ale začnete pociťovat tlak a bolest na nártu, můžete vyzkoušet druhou metodu šněrování – okénkové vázání.

  • Odšněrujte pohorku až pod místo, na kterém pociťujete zvýšený tlak.
  • Pokračujte ve šněrování tak, že vynecháte jedno překřížení tkaniček a budete pokračovat ve vázání výše – tímto z tkaniček vznikne okénko, které uleví nártům od tlaku a bolesti na daném místě.
  • Zbytek boty zavažte běžným způsobem. Alternativně můžete na horním a dolním okraji vytvořeného okénka zavázat chirurgické uzly, pro zachování pevnosti.

Šněrování pro úlevu prstů

Pokud při chůzi pociťujete palčivou bolest v prstech, může vám pomoct třetí metoda šněrování, díky které získáte okamžitou úlevu od bolesti.

  • Rozvažte boty a úplně odstraňte tkaničky.
  • Tkaničky znovu navlékněte – přeskočte ale první (spodní) dírky a začněte rovnou u vyšších. Tímto snížíte tlak a získáte více prostoru ve špičce pohorek.

Pokud máte ale pohorky rozchozené, ale prsty vás bolí pokaždé, když jdete na túru, je na čase vybrat si nové pohorky. Při výběru pohorek si boty správně zašněrujte, projděte se v nich a ujistěte se, že máte dostatek místa ve špičce boty.

Tkaničky

Většina pohorek má dlouhé tkaničky, které umožňují zašněrování různými způsoby, a proto byste neměli mít problém si výše zmíněné metody šněrování vyzkoušet.

Pokud jsou tkaničky opotřebené, nezapomeňte je nahradit stejnými, které odpovídají jak tvaru (kulaté, oválné, ploché), tak i délce původních tkaniček.

Jaká je vaše nejlepší metoda na zašněrování bot? Podělte se s námi!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..