Vyhněte se všem rizikům na zimních horách

Rate this post

Jestli je zima vašim oblíbeným obdobím, pak jistě oceníte výšlap po zasněžených vrcholcích hor. Cestování v zimě a ve vyšší nadmořské výšce se ale někdy neobejde bez komplikací a možných rizik, které mohou ohrozit váš život. O jaká rizika se jedná a jak jim můžete na horách předejít, se dozvíte v tomto článku.

Rizika během zimního cestování

Počasí

Asi první věcí, která nás při pomyšlení na zimu napadne, je počasí. Velká zima může v některých případech zapříčinit podchlazení, zápal plic, omrzliny nebo ztrátu citu v končetinách. Zasněžená krajina navíc skryje stezku, drobné potůčky nebo kameny na cestě, což může vést k bolestivým pádům, vyvrtlému kotníku nebo rovnou zlomené noze. Cestování během zimního období stěžuje taky fakt, že se stmívá daleko dřív a navigace ve tmě může způsobit problém i zkušeným turistům. K zimě patří i sněhové vánice – ty sebou přinesou kromě sněhu i silný vítr, který může narušit rovnováhu nebo odfouknout vaši mapu nebo čepici.

Terén

Terén na horách se s příchodem zimy změní. Letní stezky po strmých svazích pod sněhem téměř zmiznou, v určitých oblastech musíte dávat zvýšený pozor na lavinové nebezpečí nebo zledovatělý terén, a některé řeky se s frekventovaným deštěm a táním sněhu rozšíří, což zapříčiní jejich velmi obtížný nebo nemožný přechod. Pokud se přece jenom nevyhnete přechodu řeky v zimě, i malé potůčky mohou ponořeným nohám způsobit pocit nesnesitelného mrazu.

Lidé se kterými cestujete

I přátelé, se kterými vyrážíte na hory, vás mohou vystavit riziku. Především pokud jdou velmi pomalu, vzali si sebou nedostatečné outdoorové vybavení nebo vyžadují hodně vaší energie, péče a pozornosti.

Jak se vyhnout rizikům

Pochody po zasněžených horách s výše uvedenými riziky můžou být pro začínající turisty docela odstrašující. Nicméně, s potřebnými informacemi, dobrým naplánováním a dostatečnou pozorností na to, co se děje okolo vás, si můžete výšlap v zimě užít bez zbytečných starostí.

Zůstaňte v teple

V outdoorových obchodem najdete výborné zimní oblečení a skvělou výbavu, která si bez problémů poradí i ve velmi nízkých teplotách. Ujistěte se, že je vaše oblečení dobře navrstvené tak, abyste neměli problém s nadměrným pocením a aby vám nebyla zima. Pokud venku hodně mrzne, je dobré obléct si navíc i kvalitní funkční prádlo, flaušovou mikinu a nepromokavou zimní bundu. Jestli si během výšlapu děláte dlouhé přestávky, během kterých se nehýbete, oblečte si ještě vrstvu oblečení navíc. Důležité je nezapomenout ani na zimní rukavice a čepici, pro případ, že vás zaskočí sněhová vánice. Aby vám bylo pořád teplo, hýbejte se a buďte v pohybu. V extrémních situacích vám může pomoct i bivakovací nouzový úkryt, především během nečekaných situací nebo při náhlé změně počasí.

Pozor na pády

Jak se vyhnout pádům? Začněte s výběrem dobré a stabilní obuvi. Důležité je taky znát terén, po kterém máte naplánované jít – především z toho důvodu, ať víte, jestli si sebou musíte vzít i mačky, nesmeky nebo cepín. Znalost, jak toto náčiní správně použít je rovněž důležitá, proto se ujistěte, že si veškeré informace zjistíte, ještě než vyrazíte na plánovanou cestu. Pádům a možným zraněním se vyhnete i v případě, že nepůjdete přes prudké svahy nebo zledovatělé stezky.

Vyhněte se lavinovým oblastem

Laviny padají na svazích se sklonem 20-60 stupňů, přičemž nejčastěji vzniknou na svazích se sklonem 38 stupňů. Pokud se budete pohybovat v místě, kde v minulosti spadla lavina, vždy dávejte pozor na stabilitu sněhové pokrývky a najděte si aktuální informace o stupni lavinového nebezpečí. Taky se ujistěte, že sebou máte veškerou výbavu, potřebnou pro pochod přes lavinovou oblast – pípák, lavinovou sondu, lékárničku, mobilní telefon a sněhovou lopatku. Úplně nejlepším řešením ale je, se takovým oblastem zcela vyhnout.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..