Vyhněte se všem rizikům na zimních horách

Jestli je zima vašim oblíbeným obdobím, pak jistě oceníte výšlap po zasněžených vrcholcích hor. Cestování v zimě a ve vyšší nadmořské výšce se ale někdy neobejde bez komplikací a možných rizik, které mohou ohrozit váš život. O jaká rizika se jedná a jak jim můžete na horách předejít, se dozvíte v tomto článku.

Rizika během zimního cestování

Počasí

Asi první věcí, která nás při pomyšlení na zimu napadne, je počasí. Velká zima může v některých případech zapříčinit podchlazení, zápal plic, omrzliny nebo ztrátu citu v končetinách. Zasněžená krajina navíc skryje stezku, drobné potůčky nebo kameny na cestě, což může vést k bolestivým pádům, vyvrtlému kotníku nebo rovnou zlomené noze. Cestování během zimního období stěžuje taky fakt, že se stmívá daleko dřív a navigace ve tmě může způsobit problém i zkušeným turistům. K zimě patří i sněhové vánice – ty sebou přinesou kromě sněhu i silný vítr, který může narušit rovnováhu nebo odfouknout vaši mapu nebo čepici.

Terén

Terén na horách se s příchodem zimy změní. Letní stezky po strmých svazích pod sněhem téměř zmiznou, v určitých oblastech musíte dávat zvýšený pozor na lavinové nebezpečí nebo zledovatělý terén, a některé řeky se s frekventovaným deštěm a táním sněhu rozšíří, což zapříčiní jejich velmi obtížný nebo nemožný přechod. Pokud se přece jenom nevyhnete přechodu řeky v zimě, i malé potůčky mohou ponořeným nohám způsobit pocit nesnesitelného mrazu.

Lidé se kterými cestujete

I přátelé, se kterými vyrážíte na hory, vás mohou vystavit riziku. Především pokud jdou velmi pomalu, vzali si sebou nedostatečné outdoorové vybavení nebo vyžadují hodně vaší energie, péče a pozornosti.

Jak se vyhnout rizikům

Pochody po zasněžených horách s výše uvedenými riziky můžou být pro začínající turisty docela odstrašující. Nicméně, s potřebnými informacemi, dobrým naplánováním a dostatečnou pozorností na to, co se děje okolo vás, si můžete výšlap v zimě užít bez zbytečných starostí.

Zůstaňte v teple

V outdoorových obchodem najdete výborné zimní oblečení a skvělou výbavu, která si bez problémů poradí i ve velmi nízkých teplotách. Ujistěte se, že je vaše oblečení dobře navrstvené tak, abyste neměli problém s nadměrným pocením a aby vám nebyla zima. Pokud venku hodně mrzne, je dobré obléct si navíc i kvalitní funkční prádlo, flaušovou mikinu a nepromokavou zimní bundu. Jestli si během výšlapu děláte dlouhé přestávky, během kterých se nehýbete, oblečte si ještě vrstvu oblečení navíc. Důležité je nezapomenout ani na zimní rukavice a čepici, pro případ, že vás zaskočí sněhová vánice. Aby vám bylo pořád teplo, hýbejte se a buďte v pohybu. V extrémních situacích vám může pomoct i bivakovací nouzový úkryt, především během nečekaných situací nebo při náhlé změně počasí.

Pozor na pády

Jak se vyhnout pádům? Začněte s výběrem dobré a stabilní obuvi. Důležité je taky znát terén, po kterém máte naplánované jít – především z toho důvodu, ať víte, jestli si sebou musíte vzít i mačky, nesmeky nebo cepín. Znalost, jak toto náčiní správně použít je rovněž důležitá, proto se ujistěte, že si veškeré informace zjistíte, ještě než vyrazíte na plánovanou cestu. Pádům a možným zraněním se vyhnete i v případě, že nepůjdete přes prudké svahy nebo zledovatělé stezky.

Vyhněte se lavinovým oblastem

Laviny padají na svazích se sklonem 20-60 stupňů, přičemž nejčastěji vzniknou na svazích se sklonem 38 stupňů. Pokud se budete pohybovat v místě, kde v minulosti spadla lavina, vždy dávejte pozor na stabilitu sněhové pokrývky a najděte si aktuální informace o stupni lavinového nebezpečí. Taky se ujistěte, že sebou máte veškerou výbavu, potřebnou pro pochod přes lavinovou oblast – pípák, lavinovou sondu, lékárničku, mobilní telefon a sněhovou lopatku. Úplně nejlepším řešením ale je, se takovým oblastem zcela vyhnout.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Menu

Časově omezená nabídka!

Největší outdoorový výprodej v ČR!

STAČÍ JEN KLIKNOUT

CHCI ZÍSKAT SLEVY

POSLEDNÍ ŠANCE!

Největší outdoorový výprodej v ČR!

STAČÍ JEN KLIKNOUT

CHCI ZÍSKAT SLEVY