Právě si prohlížíte Jak vybrat nůž a nářadí?

Jak vybrat nůž a nářadí?

4.8/5 - (5 votes)

Jedna z nejužitečnějších věcí, co si sebou můžete vzít na cesty, je bezpochyby kvalitní nůž nebo víceúčelové nářadí, které vám pomůže s přípravou jídla, opravami, přeřezáním šňůr, zhotovením klacku na opékání nebo v případech nouze i se záchranou života.

Nože i nářadí si můžete pořídit z různých materiálů, v různých stylech a designech. Vybírejte podle toho, při jakých aktivitách hodláte nůž nebo nářadí použít. Některé nože už nářadí obsahují, například tzv. švýcarské nože.

Typy nožů

Protože ne každý nůž se bude hodit na všechny aktivity, někteří turisté si sebou nosí více nožů. S pár užitečnými tipy si však můžete vybrat takový nůž, který si poradí s většinou běžných úkolů.

Kapesní zavírací nože

Díky své zavírací čepeli nezaberou kapesní nože moc místa a jsou ideální pro turistiku i každodenní použití. Když se nůž nepoužívá, ostrá čepel je ve složeném stavu chráněna před poškozením. Menší kapesní nože obvykle nejsou tak stabilní jako nože pevné a u typů s neuzamykatelnou čepelí hrozí riziko, že se nůž náhodně zavře a poraní vaše prsty.

Nože s pevnou čepelí

Jsou zpravidla pevnější, robustnější, snadnější na očištění a více ergonomické než nože skládací. Nevýhodou může být, že nože s pevnou čepelí jsou těžší, zabírají více místa a při nošení jsou daleko nápadnější.

Materiály a tvary čepelí

V nejlepším případě by čepel měla účinně odolávat korozi, udržovat si ostrou hranu během používání a snadno se brousit. Zpravidla platí, že čím tvrdší ocel, tím ostřejší je čepel, avšak musíte počítat s větší náchylnosti k zrezavění a větší námahou při jejím broušení. Naopak čepele z měkčí oceli budou více odolné vůči rzi, budou se snadněji brousit, ale neudrží si ostří tak dobře jako čepele z tvrdší oceli.

Pokud jsou nože na nějakou aktivitu specializované, mají to i uzpůsobený tvar jejich čepeli. Z závislosti na zaměření se mohou lišit tvarem, tloušťkou i délkou. Některé nože, tyto vlastnosti čepelí navíc kombinují, takže se můžeme setkat například s nožem, který má čepel kombinovanou s pilkou na dřevo a další.

Nerezová ocel

Většina nožů je vyrobena z nerezi, která dokáže odolat korozi. Mezi nejoblíbenější typy nerezové oceli používané na čepele nožů patří:

 • 420HC – tato cenově dostupná nerezová ocel účinně odolává korozi, pomáhá udržovat ostří čepele a lze ji snadno nabrousit
 • 154CM – obsahuje vyšší množství uhlíku, díky němuž je čepel tvrdší a dokáže si zachovat své ostří
 • S30V – tato prémiová nerezová ocel obsahuje vysoké množství vanadia pro výborné zachování ostří nože

Uhlíková ocel

Některé nože jsou vyrobeny z oceli s vysokým obsahem uhlíku. Tyto čepele jsou výborné po stránce tvrdosti a udržitelnosti ostří, ale jsou více náchylné ke korozi.

Materiály rukojetí

Rukojeti jednotlivých nožů jsou často tvarovány a přizpůsobeny pro pohodlné uchopení. Podle vašich preferencí, si můžete vybrat z několika variant použitých materiálů:

 • Rukojeti ze dřeva jsou na pohled pěkné a dají se pevně uchopit. Jsou ale poměrně náchylné k poškození při styku s vodou.
 • Plastové rukojeti jsou cenově dostupné, voděodolné, ale při manipulaci s nožem mohou klouzat.
 • Gumové rukojeti zajistí skvělé uchopení v ruce a voděodolnost, ale nemají tak dlouhou životnost jako předchozí verze.
 • Nerezové a hliníkové rukojeti jsou odolné, ale chladné a klouzavé při uchopení.

Víceúčelové nářadí

S kompaktním a mnohoúčelovým nářadím si poradíte s kdejakým úkolem. Kvůli své zmenšené podobě sice nejsou tak statné a silné jako jejich verze v normální velikosti, na zvládnutí běžných oprav a potřeb během vašich cest i během každodenního použití si však bez problému vystačí.

Některé mnohoúčelové nářadí je zaměřeno přímo na určitou aktivitu, například nářadí na cyklistiku. Při výběru se zamyslete, u jakých aktivit mnohoúčelové nářadí nejspíš použijete a zaměřte se na jeho kvalitu, vhodnou velikost a funkčnost jednotlivého náčiní.

Jednotlivé náčiní

Víceúčelové nářadí je většinou složeno z několika skládacích nástrojů. Běžné náčiní obsahuje jeden nebo více nožů, šroubovák, nůžky, kleště, pilku, pilník, otvírák na lahve a konzervy. Další náčiní, se kterým se můžete setkat na mnohoúčelovém nářadí, jsou vývrtka, pinzeta, pravítko, zubní párátko a další.

Velikost

Víceúčelové nářadí si můžete pořídit v několika velikostech. Pokud jste zastánci minimalistické turistiky, zvolte ultra-lehký a jednoduchý design. Pokud se nemusíte ohlížet na velikost a váhu nářadí a chcete co nejvíce funkcí, sáhněte po mohutném a silném nářadí, které si poradí s kde čím.

Samozřejmě pokud cestujete autem a váhu ani velikost neřešíte, je vhodnější mít s sebou veškeré potřebné vybavení zvlášť a víceúčelové jen jako nouzovou variantu.

Malé verze nářadí si můžete pořídit například jako přívěšky na klíče, které si sebou můžete jednoduše vzít kdekoliv. Nepočítejte však s takovou odolností a všestranností jako u jejich větších verzí.

Kapesní nářadí zpravidla disponuje celou řadou slušného náčiní. Oproti klíčenkové verzi je o něco větší, ale i tak se bez problémů vejde do vašich kapes. Konstrukce je méně ergonomická a ne tak robustní jako u velkého nářadí. Kapesní velikosti jsou vhodné při používání během turistiky, kempování a při všech aktivitách, kde sebou nechcete brát zbytečně velké a těžké nářadí.

Pokud potřebujete zvládnout těžkou práci, sáhněte po největším nářadí, které vám poskytne odolnost, ergonomické pohodlí a účinnost. Toto nářadí je zpravidla těžké, zabírá více místa a proto je perfektní například pro cestování v autě nebo na domácí používání.

Náčiní na kempování

V některých situacích vám vystačí jenom nůž, jindy zase budete potřebovat celou řadu nástrojů. Zde je pár náčiní, které se vám během kempování může hodit.

 • Sekyrka je skvělá na sekání dříví, třísek a zatloukání stanových kolíků.
 • Lehká skládací pilka vám umožní nařezat dřevo.
 • Lopata se vám bude hodit na uhlazení povrchu při kempování nebo na vyhrabání díry, když příroda zavolá.
 • Mačeta si poradí s lehčím sekáním dřeva a je dobrá pro čištění cesty v křovinách a v zarostlých místech.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..