Jízda na běžkách je po fyzické stránce velmi namáhavý sport, takže není divu, že se každý většinou hodně zpotí. I během chladného počasí je proto důležité mít takové oblečení, které vás nejenom ochrání před mrazem a sněhem, ale umožní také efektivní odvod potu a rychlou ventilaci.
Svrchní vrstva
- Softshellové bundy
Oblečení na běžky by mělo být co nejvíc prodyšné. Z tohoto důvodu je lehká softshellová bunda skvělou volbou. Softshellky jsou těsně tkané a obvykle mají na svém povrchu speciální voděodolný repelent (DWR), který si dokáže poradit s vlhkostí lehkého sněhu i deště, a ve stejnou dobu poskytne mimořádnou prodyšnost. - Hardshellové bundy
Na rozdíl od softshellek vás tyto robustnější voděodolné a prodyšné bundy udrží v suchu a teple i během silného deště nebo sněžení.
Základní vrstva
Lehká spodní vrstva a kalhoty budou v dobrém počasí většinou stačit. Jen se ujistěte, že sebou máte sbalené i další vrstvy pro případ, že se během dne náhle změní počasí.
- Vyhněte se tlustému oblečení
Více tenkých a lehkých vrstev vás zahřeje lépe než jedna tlustá vrstva. Například, oblečte si raději tenkou a středně tlustou základní vrstvu, než jednu tlustou vrstvu. Dvě tenčí vrstvy udrží více tepla a umožní vám snadněji si vyvléct oblečení, když je vám horko. - Dobře padnoucí oblečení
Oblečení by nemělo být velké a objemné. Jednotlivé vrstvy by na sobě měly dobře sedět a objímat vaše tělo, aniž by vás jakkoliv omezovaly v pohybu. Příliš těsné oblečení ale také není dobré, protože může omezit cirkulaci krve. - Přineste si záložní oblečení
Jestli plánujete několikadenní výlet, nezapomeňte si sebou zabalit i náhradní oblečení. Pokud bude vaše tričko nebo funkční prádlo nasáklé potem, budete rádi, že se můžete hned převléct do suchého oblečení.
Čepice a rukavice na běžky
Jestli v zimě nemáte zakrytou hlavu nebo ruce, může dojít k výraznému úbytku tělesné teploty. Když je venku dobré počasí, bude vás stačit lehká čepice s kšiltem.
Při nižších teplotách přidejte čelenku přes uši, teplou čepici (z ovčí vlny nebo flauše) nebo kuklu, pokud je opravdu velká zima.
Co se týká rukavicí, použijte stejný princip vrstvení jako u vašeho oblečení. Když se oteplí nebo ochladí, jednoduše přidejte nebo vyvlečte jednotlivé rukavice.
Ponožky a návleky na běžky
Většina běžkařů si na chodidla obléká dvě vrstvy ponožek – lehké a tenké ponožky jako základní vrstvu, a ponožky z ovčí vlny nebo syntetické tkaniny jako vrstvu izolační. Boty na běžky slouží jako vnější vrstva. Tlustší ponožky sice můžou víc zahřát, nesmí vám ale v botě stísnit prostor pro chodidla. Jestli nechcete, aby vám při jízdě do bot nevnikal sníh, oblečte si přes boty nepromokavé návleky.
Ochrana proti slunci
I během zataženého dne je důležité, abyste se chránili jak před přímým slunečním zářením, tak i před odrazy slunce od sněhu. Dlouhé kalhoty a oblečení s dlouhými rukávy vás zahřejí a ochrání pokožku před spálením. Nezapomeňte si vzít také sluneční brýle a pravidelně se natírejte opalovacím krémem.
Máte svůj zaručený tip, co si s sebou vzít na běžky?