Právě si prohlížíte Zimní stanování – jak na to?

Zimní stanování – jak na to?

4.7/5 - (4 votes)

Stanování v zimě má své výhody. Nemusíte si dělat starosti s přelidněnými kempy, otravným hmyzem a můžete si v klidu užít nádheru v nedotčeném zimním království. Jestli však nejste dostatečně připravení, vaše zimní stanování může být dost nepříjemný zážitek. Abyste si své outdoorové dobrodružství pořádně užili bez jakýchkoliv komplikací, musíte vědět, jak si poradit s chladem, zasněženou krajinou i nepředvídatelným počasím.

Výběr tábořiště

Asi největším rozdílem mezi kempováním v létě a zimě je fakt, že budete rozkládat svůj stan na sněhu. Když tedy ke konci dne dorazíte do vašeho cíle, předtím, než začnete vybalovat své věci, věnujte dostatek času pro vyhledání správného místa na rozložení stanu. Především věnujte pozornost následujícím faktorům:

 • Ochrana proti větru – přírodní barikáda větru, jako jsou stromy nebo kopce, vám dodají ochranu před nepříjemným a chladným větrem.
 • Zdroj vody – zjistěte, zda je v blízkosti plánovaného tábořiště dobrý vodní zdroj nebo budete muset spoléhat na tání sněhu.
 • Vyhněte se kempování na vegetaci – svůj stan postavte buďto na dobře zasněženém povrchu nebo na již utvořeném tábořišti.
 • Riziko laviny – ujistěte se, že nejste na svahu nebo pod svahem, kde je nebezpečí sesunutí laviny.
 • Nebezpečné stromy – nerozkládejte svůj stan pod nestabilními nebo poničenými stromy a větvemi.
 • Soukromí – je fajn mít trochu soukromí a udržet si dostatečný prostor mezi vámi a ostatními táborníky.
 • Východ slunce – pokud chcete být ráno pěkně zahřátí, postavte si stan na místě, kde budou dopadat sluneční paprsky při svítání.

Stavění stanu na sněhu

Při stanování v zimě je sice možné postavit jistý úkryt ze sněhu jako je například iglú, většina kempujících ale při svých cestách zvolí spánek ve stanu. Jestli v místě vašeho tábořiště sníh není, rozložte stan normálním způsobem. Jestli budete muset stavět stan na sněhu, zde je pár tipů:

 • Udusejte sníh – kyprý sníh bude tát pod tíhou vašeho těla a znepříjemní vám spánek. Před tím, než začnete stavit stan, procházejte se po vybrané ploše nejlépe s obutými sněžnicemi, v lyžích nebo ve vašich zimních botách.
 • Postavte zeď – jestli fouká silný vítr, postavte si kolem stanu sněžnou zeď, která vytvoří ochranu před větrem. Pokud to není možné, vyhrabejte sníh ve tvaru půdorysu stanu a jeho vchodu. Neskryjte ale stan před větrem úplně, ať nezabráníte potřebné ventilaci.
 • Vyhrabejte si vchod do stanu – tímto vytvoříte více místa pro uschování vašich věcí a získáte lepší přístup do stanu.
 • Použijte kolíky do sněhu – standardní kolíky vám ve sněhu moc nepomůžou. Místo toho můžete zatížit stan pytli nacpanými sněhem nebo použijte přímo kolíky určené pro použití na sněhu. Ujistěte se, že je váš stan dostatečně připevněný k zemi, aby zůstal přizemněný i během silného větru.
 • Pozor na ostré předměty – pokud kempujete na sněhu, je pravděpodobnost, že si sebou ve své výbavě nesete i ostatní výbavu určenou pro zimní použití jako jsou mačky, cepíny nebo lyže. Jakékoliv ostré hrany vám mohou proděravět stan, proto není vhodné takovou výbavu skladovat uvnitř stranu.

Jak postavit stan?

Nezanechávejte po sobě stopy

I během zimy je důležité, abyste po sobě při kempování nezanechali trvalé stopy v přírodě. Zde je pár tipů:

 • Stanujte na hluboké přikrývce sněhu.
 • Utábořte se alespoň 200 metrů od stezky, vodních zdrojů a ostatních kempujících.
 • Nezanechávejte po sobě odpadky
 • Pokud v tábořišti rozděláváte oheň, nekácejte zdravé stromy, ale použijte uschlé dřevo ze země.
 • Respektujte zvířata v přírodě.

Jídlo a pití během zimního stanování

Při chůzi ve sněhu a chladném počasí vydá vaše tělo mnoho energie. Proto je důležité dodržovat pravidelný pitný režim a příjem potravy, abyste si udrželi svou energii a zůstali v teple.

 • Jezte teplá a jednoduchá jídla – teplé jídlo během kempování – zvláště během zimy, vás pěkně zahřeje, zasytí a dodá pocit pohodlí. Snažte se připravovat jednoduchá jídla, abyste v chladném počasí nemuseli mýt mnoho nádobí. Vybírejte jídla s vysokým obsahem kalorií, které můžete snadno a rychle uvařit.
 • Dělejte si krátké přestávky na oběd – jednoduchý sendvič, tyčinka a jídla s vysokým obsahem proteinu, tuku a uhlohydrátu jsou nejlepší. Pokud jste na výšlapu a zastavíte na oběd, snažte se přestávku zbytečně neprodlužovat, aby vaše tělo nezačalo chladnout, a co nejrychleji opět pokračujte v chůzi. Další možností je nezastavovat vůbec a obědvat při chůzi.
 • Ukládejte jídlo do bezpečí – schovejte si jídlo před zvěří bezpečně do batohu, nebo ho pověšte v balíčku na strom.
 • Nezapomeňte pít – v zimním období nebudete pociťovat takovou žízeň, jako při chůzi během horkého letního dne. Abyste zůstali patřičně hydratovaní, je důležité pít vodu pravidelně během průběhu dne. Pokud táboříte, pijte pro zahřátí teplé nápoje, jako je bylinkový čaj, kakao, nebo popíjejte polévky.
 • Používejte lahve – nenoste sebou hydrovaky, které při velmi nízkých teplotách zamrznou, a raději sáhněte po tvrdých lahvích, na které můžete navíc navléknout izolační obal.

Jídno na cestách

Roztání sněhu

Během zimy je mnoho potoků a jezer zamrzlých nebo zasypaných pod sněhem, což znamená, že v některých případech budete muset vodu získat roztopením sněhu.

 • Naberte si čistý bílý sníh
 • Zapněte vařič
 • Nalijte trochu vody do kotlíku, pak přidejte sníh
 • Jak sníh taje, přidávejte více

Nezbytná výbava pro zimní stanování

Jednoduché pravidlo pro zimní stanování je zůstat v teple a suchu. Pokud si sebou zabalíte správné věci, užijete si svůj výlet i v mrazivém počasí.

Stan

Důležité je vybrat si stan, který je především schopný odolat zimnímu počasí i při velmi nízkých teplotách.

 • Klasický 3-sezonní stan můžete použít, pokud plánujete kempovat v nižších nadmořských výškách, a pokud nebude příliš větrné počasí.
 • Při velmi větrném počasí a intenzivním sněžení je doporučené vzít si stan pro celoroční použití. Tyto typy stanů mají robustnější tyčky, odolnější materiál a dokážou snést silný nápor větru i spoustu těžkého sněhu.
 • Vyberte stan s větším prostorem. Je dobré vybrat si stan, který je určený pro jednu osobu více, než kolik lidí plánuje ve stanu spát – například stan pro tři je vhodný, pokud cestujete ve dvou. Prostor navíc vám umožní nejen pohodlné uložení vašich věcí, ale také možnost vařit uvnitř stanu.

Jak vybrat stan?

Batoh

Turistika v zimním období vyžaduje teplejší a objemnější oblečení, proto budete v mnoha případech potřebovat větší batoh, než který používáte během cestování v létě. Na svou výpravu si sebou sbalte co nejméně věcí, ale vždy se ujistěte, že máte vše, co potřebujete, abyste zvládli pobyt v chladných podmínkách. Pokud si sebou berete také lyže nebo sněžnice, přesvědčte se, že na vašem batohu máte popruhy s možností pro připevnění všech potřebných věcí.

Jak vybrat batoh?
Jak zabalit batoh?

Spacák

Abyste se ujistili, že vám během zimního stanování v noci nebude zima, vyberte si raději spacák do nižších teplot, než jaké teploty očekáváte. Pokud vám bude horko, vždy si můžete spacák odepnout a vyvětrat. Při výběru spacáku myslete na tyto věci:

 • Spacáky určené do chladného počasí jsou dobře vycpané husím peřím nebo syntetickou výplní. Péřové spacáky jsou oblíbenější volbou díky své vynikající schopnosti udržet teplo a nízké váze.
 • Spacáky vhodné pro zimní stanování mají stahovací límce nad rameny a kapuce, díky kterým si udržíte větší teplo uvnitř spacáku.
 • Pokud si nejste jistí, že je váš spacák dostatečně teplý, můžete si dovnitř přidat vložku spacáku, která vám poskytne větší teplo, minimalizuje poškození spacáku zevnitř a zabrání v jeho zašpinění.

Jak vybrat spacák?
Jak se starat o spacák?

Karimatka

Karimatka vám během spaní dodá potřebnou izolaci a pohodlí.

 • Použijte dvě karimatky – během zimního stanování si sebou vezměte dvě karimatky v délce celého těla, které zabrání ztrátě vašeho tělesného tepla při kempování na zasněženém a ledovém povrchu. Nejlepší je kombinace pěnové karimatky jako první vrstva na zemi, a na ni položená nafukovací karimatka. Takto dosáhnete nejlepší izolace od chladné země a navíc získáte větší komfort a ochranu proti propíchnutí nafukovací karimatky.
 • Izolační vlastnosti karimatky – karimatky jsou odstupňovány hodnotou R, která uvádí izolační schopnosti karimatky. Hodnocení je většinou na škále 1-8, přičemž čím větší je hodnota R, tím lepší izolaci můžete očekávat. Pro zimní stanování si vyberte karimatku s minimální R hodnotou 4.

Jak vybrat karimatku?

Sněžnice, lyže nebo snowboard

Pokud je na vaší trase jen pár centimetrů sněhu, vystačíte si se zimními botami. Jestli ale míříte do hodně zasněžené oblasti, je dobré zvážit jiné možnosti, které vám usnadní chůzi a váš pohyb:

 • Sněžnice – pokud nelyžujete nebo nejezdíte na snowboardu, sněžnice pro vás budou nejlepší volbou.
 • Lyže – pro pohyb na vyrovnaném terénu zvolte běžky. Na strmější svahy použijte raději lyže.
 • Snowboard – do kopce můžete jít pohodlně ve snowboardových botách a z kopce jet na snowboardu.

Saňe

Na delších výletech a expedicích si sebou někteří turisté táhnou sněžné saně. Ty snižují váhu na vašich zádech a umožní vám vzít si sebou na cesty více věcí. Nejsou však praktické do každého terénu, proto si raději zjistěte, ještě než vyrazíte, na jak strmé či rovné trase plánujete jít.

Bezpečnostní lavinové vybavení

Jestli budete cestovat v oblasti s lavinovým rizikem, je důležité, abyste si sebou vzali tři nezbytné věci:

 • Lavinový vyhledávač (pípák) – přijímá a vydává radiový signál, který mohou zachytit ostatní vyhledávače. Tyto přístroje používají také záchranáři při hledání lidí pod lavinou. Předtím než vyrazíte na cesty, je velmi důležité vědět, jak lavinový vyhledávač funguje.
 • Lavinová sonda – jedná se o skládací tyčku, která se používá pro určení polohy lidí zasypaných lavinou.
 • Lopata – je nezbytná pro vyhrabání lidí zasypaných lavinou. Je také skvělým nástrojem pro uhlazení plochy pro postavení stanu, vyhrabání úkrytu ve sněhu nebo shromažďování sněhu pro tání na pitnou vodu.

10 nepostradatelných věcí

 • Mapa
 • Kompas
 • Ochrana proti slunci (sluneční krém a sluneční brýle)
 • Oblečení navíc
 • Čelovka nebo svítící baterie
 • Lékárnička
 • Křesadlo
 • Sirky
 • Nůž
 • Jídlo navíc

Oblečení vhodné na zimní stanování

Pro pohodlí a pocit tepla je nejdůležitější zvolit správný typ oblečení, které je vhodné pro cestování a stanování během nízkých teplot.

 • Základní vrstva – zde patří spodní prádlo a oblečení, které se dotýká vaší kůže. Pro zimní stanování je vhodné zvolit teplejší spodní prádlo a logicky platí, že čím větší je zima, tím teplejší základní vrstvu si oblečte. Z hlediska materiálu si vyberte oblečení z polyesteru nebo ovčí vlny, které dobře schne a výborně si poradí s potem.
 • Střední vrstva – tvoří ji oblečení, které slouží jako izolace, jež pomáhá udržet vaší tělesnou teplotu. Většina turistů a cestovatelů pro svou střední vrstvu volí péřovou nebo syntetickou bundu. Pro vaše nohy jsou nejlepší volbou kalhoty z ovčí vlny.
 • Vnější vrstva – ochrání vás před deštěm, sněhem, plískanicí a větrem. V zimě je důležité, aby byla vaše bunda plně nepromokavá a kalhoty pouze voděodolné, protože pokud vlhkost proniká do vašich vnitřních vrstev, můžete hodně prochladnout. Vaše vnější vrstva musí být ale i dostatečně prodyšná, aby váš pot mohl při pohybu unikat.
 • Boty – pokud je na zemi jen pár centimetrů sněhu, budou vám stačit vaše běžné turistické boty. Jestli ale plánujete chodit po zasněžené krajině, bude nejlepší vzít si zimní nebo horské boty, které jsou voděodolné a dostatečně izolované. Při cestě v hlubokém sněhu je dobré obléct na boky ještě ochranné návleky.
 • Doplňky – tyto jednoduché doplňky vám mohou poskytnout pohodlí navíc během chladných dní:
  • Zimní čepice – jednoduchá čepice z ovčí vlny nebo syntetického materiálu vám během zimního stanování určitě pomůže. Ujistěte se, že vám čepice zakrývá uši. Jestli vám je při cestování chladno na obličej, zvažte pořízení kukly.
  • Rukavice a palčáky – flaušové rukavice nebo rukavice z ovčí vlny vám poskytnou teplo, do mrazů jsou ale mnohem vhodnější voděodolné a prodyšné zimní rukavice s extra izolací. Palčáky umožní vašim prstům sdílet teplo, sníží však vaší obratnost při zacházení s věcmi.
  • Ochranné brýle – vaše oči si vždy chraňte před sluncem a větrem. Pokud předpověď počasí hlásí slunečné dny, vezměte si tmavé sluneční brýle. Během zataženého počasí si vezměte ochranné brýle se světlými sklíčky, například ve žluté, zlaté, nebo oranžové barvě.
  • Ponožky – vyhněte se bavlněným ponožkám a raději sáhněte po ponožkách z ovčí vlny nebo ponožkách syntetických. Tlusté ponožky ne vždy znamenají větší teplo, proto si zvolte takové, které nejlépe pasují ve vašich botách.

Jak se obléct na turistiku?

Prevence proti zranění při stanování v zimě

Omrzliny a podchlazení jsou opravdové problémy, které hrozí každému, kdo cestuje a kempuje během zimního období. Abyste jim předešli, držte se následujících kroků:

 • Zůstaňte v teple – mějte na sobě dostatek oblečení, které vás udrží v teple, což je daleko jednodušší, než se snažit zahřát až po tom, co už je vám zima.
 • Nesnažte se překonat zimu – pokud cítíte, že vaše prsty na rukou nebo nohou začínají být chladné, zastavte, zkontrolujte je a snažte se je zahřát. Dobrým způsobem jak se zahřát během noci je dát si prsty do podpaží, nebo prsty na nohou na teplá záda vašeho partnera. Použití zahřívacího balíčku je také účinné.
 • Dávejte pozor na vaše kamarády – pravidelně se ptejte vašich přátel, jestli jim není zima a kontrolujte, jestli neblednou v obličeji. Pokud ano, ujistěte se, že si oblečou vrstvu oblečení navíc a zakryjí si odhalenou kůži.

Další tipy pro zimní stanování

 • Pro zahřátí jezte jídlo – když jíte jídlo, vaše tělo vytváří teplo. Pokud tedy cítíte chlad, zkuste něco sníst. Před tím, než půjdete spát, snězte něco malého k jídlu, abyste si udrželi svůj metabolismus v pochodu. Během noci si vedle sebe schovejte i malou sladkou tyčinku pro případ, že vám uprostřed noci bude chladno.
 • Přidejte na zem ještě více izolace – na svou karimatku můžete přes noc položit i vaše nepromokavé oblečení.
  Použijte vaši pěnovou karimatku i na jiné věci – například na sezení nebo klečení při vaření.
 • Vyplňte prostor ve stanu – prázdné místo na podlaze stanu vám ztíží zahřát prostor uvnitř stanu. Proto si vezměte dovnitř batoh a další výbavu, a rozložte vše na podlahu pro ještě větší izolaci od chladna ze země.
 • Před spaním si zacvičte – jestli si lehnete do spacáku studení, bude se třepat zimou celou noc. Pro zahřátí se alespoň trochu proběhněte na místě nebo několikrát povyskočte. Když ucítíte teplo a intenzivnější buchot srdce, vlezte si do spacáku a rychle se zapněte.
 • Vymočte se se, jestli potřebujete – když se vyčůráte, vaše tělo bude potřebovat méně energie, aby zůstalo teplé. Je to i lepší řešení, než vylézat uprostřed noci ze zahřátého spacáku do mrazivého prostředí.
 • Naplňte si horkou vodu do lahve – když si nalijete do tvrdé plastové láhve (nepoužívejte železnou lahev – může být příliš horká) vroucí vodu, vytvoříte si zdroj tepla navíc, který vydrží dlouho do noci. Před tím, než si dáte lahev do spacáku, se ujistěte, že je pořádně zavřená a neprosakuje.
 • Boty si přes noc dejte do stanu – takto budou teplejší, než kdybyste je nechali přes noc venku, a jejich obouvání ráno nebude nepříjemné.
 • Spěte v čistém oblečení – zabráníte tím ušpinění spacáku, které by mohlo vést ke ztrátě jeho izolačních schopností.
 • Přes noc převraťte lahve na vodu vzhůru nohama – voda zamrzá z vrchu dolů, proto když lahve přes noc převrátíte, je menší pravděpodobnost, že vám zamrzne vršek na otvírání lahve.
 • Začněte výlet s plně nabitými bateriemi – zimní noci jsou dlouhé, proto se ujistěte, že vaše čelovka, GPS a baterie v mobilu jsou plně nabité, ještě než vyrazíte na cestu. Pro případ nutnosti si vždy vezměte ještě náhradní baterie.
 • Udržujte vaši elektroniku v teple – nízké teploty mohou poškodit baterie ve vašich přístrojích. Pokud elektroniku zrovna nepoužíváte, schovejte ji přes noc ve vašem spacáku nebo v kapse bundy, kterou zrovna máte oblečenou.
 • Zabezpečte si vaše tábořiště – před tím, než opustíte vaše tábořiště nebo předtím, než půjdete spát, dobře se ujistěte, že vaše věci nemůže odnést vítr nebo nemohou být zasněženy.

Jak se v přírodě dobře vyspat?

A jaké jsou vaše tipy na stanování v zimě?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..