Právě si prohlížíte Sólo cestování není samota, ale sebepoznání

Sólo cestování není samota, ale sebepoznání

5/5 - (1 vote)

Nejlepší aspekty cestování jsou svoboda a dobrodružství. Navíc, jestli cestujete sami, nemusíte dělat žádné kompromisy. Místo toho, abyste stále odkládali svůj vysněný výlet jenom proto, že nemáte s kým jet, zvažte cestování sólo, které vám pomůže lépe poznat nová místa, kulturu, ale taky sami sebe.

Proč cestovat sólo?

Cestování sólo je něco jiného, než když se vydáte na dobrodružství s přáteli nebo rodinou. Proč je ale lepší vydat se do světa na vlastní pěst?

Svoboda

Asi největší výhodou je svoboda a nezávislost. Nemusíte se ohlížet na to, co chtějí dělat ostatní a můžete si naplánovat každý den přesně tak, jak chcete vy. Máte svobodu dělat cokoliv, co vás napadne, nebo co vám dělá radost – ať už je to navštívení muzea, nakupování na bleším trhu, procházka v přírodě, nebo jen posedávání v kavárnách.

Dobrodružství

když cestujete ve skupině, často jste izolovaní od místních lidí a prostředí, ve kterém se pohybujete. Pokud ale cestujete sami, máte daleko větší šanci poznat kulturu vaší destinace a seznámit se s novými lidmi, které byste jinak nejspíš nepotkali. Navíc můžete kdykoliv změnit vaše plány, pokud se vyskytne příležitost zažít nečekané dobrodružství. Výhodou také je, že pokud jste sami, místní lidé nebo i ostatní cestovatelé budou daleko více ochotni pustit se s vámi do konverzace, pomoct vám nebo doporučit zdejší restaurace a památky, co stojí za to vidět.

Sebepoznání

Cestování sólo vás více donutí spoléhat se sami na sebe – a to je dobře. Budete se muset o sebe postarat, domluvit se v cizí řeči, kontrolovat si odjezdy vlaků, orientovat se v mapách nebo, si najít ubytování a místo, kde se najíst. Když si s těmito problémy v zahraničí poradíte, zjistíte, že zvládnete kdeco, a vrátíte se domů s větším sebevědomím.

Běžné obavy při sólo cestování

Vaše rodina a kamarádi si můžou myslet, že jste se zbláznili, když se chcete vydat na cesty sami. Možná že i vy máte nějaké obavy z neznáma. Sólo cestovatelé nejčastěji čelí těmto problémům:

 • Bezpečnost – sami jste na cestách více zranitelní, proto musíte věnovat větší pozornost vašemu prostředí a lidem, které potkáte. Ať už ženy nebo muži, cestovatelé se každý den pohybují ve všech koutech světa, aniž by se jim stalo něco špatného. Nedopusťte proto, aby vás strach odradil od cestování, jenom kvůli tomu, že se bojíte. Koneckonců, něco špatného se vám může stát nejenom v cizí zemi, ale i doma.
 • Samota – sami můžete být jenom tehdy, kdy chcete. Je snadné potkat ostatní cestovatele téměř všude – v hostelech, parcích, kavárnách, barech, muzeích, v autobusech, na letištích a dalších místech. Musíte být jenom otevření myšlence navázat kontakt s lidmi okolo vás, což je jednoduší, pokud jste vyrazili na vlastní pěst a nemáte nikoho, na koho se spolehnout, nebo kdo by vyřizoval všechny věci za vás. A když potřebujete čas jenom pro vás, můžete být sami kdykoliv chcete.
 • Nuda – jestli uvažujete o sólo cestování, je pravděpodobné, že nejste typ člověka, který se dokáže bavit jen v přítomnosti ostatních. Jelikož máte možnost si sami naplánovat, co budete dělat, můžete zvolit takové aktivity, které sice můžou být nudné pro ostatní, ale pro vás rozhodně ne.

Jak začít

Představa, že se sami vydáte do světa, může být zpočátku docela zastrašující. Co vám může pomoct?

 • Začněte s kamarády – nemusíte být celý výlet sami. Začněte cestu s vašimi blízkými nebo kamarády, se kterými se budete lépe cítit v novém prostředí. Později, kdy si budete více jistí v dané situaci, bude lehčí se odpojit a pokračovat dál na vlastní pěst.
 • Naplánujte si krátký výlet – váš první sólo výlet nemusí být žádná dlouhá expedice. Zkuste vyrazit někde jenom na týden nebo víkend. Tak si aspoň vyzkoušíte, jaké to je spoléhat se jenom na sebe, a zjistíte, jestli by vám taková forma cestování vyhovovala i na daleko delší výlet.

Tipy

Pokud vyrážíte do neznáma, je dobré dát na rady zkušených cestovatelů a vzít na vědomí alespoň tyhle tipy:

Bezpečí

 • Vždy věnujte pozornost vašemu prostředí.
 • Důvěřujte svým instinktům – hlavně v situacích, kdy se necítíte v bezpečí.
 • Držte se zdravého rozumu, abyste se vyhnuli nepříjemným a nebezpečným situacím.
 • Nechoďte v noci sami v neosvětlených ulicích.
 • Pokud se cítíte v nebezpečí, požádejte o pomoc. Ostatní lidé většinou neváhají a cestovatelům pomůžou, zvlášť jestli cestujete sami.
 • Působte sebevědomě a snažte se chodit tak, ať vypadáte, že víte, kam jdete. Nenoste sebou velké mapy, podle kterých každý pozná, že jste turista. Raději si kupte malé mapy, navigujte se pomocí telefonu nebo se na cestu ptejte ostatních.
 • Pokud vám někdo vyhrožuje, buďte hlasití a agresivní, aby dotyčná osoba věděla, že nejste snadný terč. Nebojte se křičet.

Samota

Je normální, že se na cestách někdy můžete cítit sami. To ale není úplně špatná věc – budete si víc cenit vašich přátel, nebo i nových lidí, které během cestování potkáte.

 • Přineste si sebou fotky přátel, rodiny nebo vašeho domova a ukažte je ostatním cestovatelům, které zajímá, odkud jste.
 • Posílejte pohledy lidem, po kterých se vám nejvíc stýská.
 • Pište si deník, kde si budete zaznamenávat všechno, co vám přijde na mysl – vaše pocity, všechno co jste během dne viděli, navštívili nebo snědli, koho jste potkali, atd.
 • Pohybujte se víc mezi lidmi, například ve společenské místnosti v hostelu, kde můžete navázat kontakt s ostatními dobrodruhy.

Vnitřní pohodlí

Žijeme v hektické době, kdy je často těžké vyhradit si čas jenom na sebe, a proto může být myšlenka, že strávíte většinu cesty bez vašich známých, zpočátku divná.

 • Nebojte se, co si o vás myslí ostatní. Někteří lidé se můžou domnívat, že když cestujete sami, nemáte žádné přátelé, kteří by se na výlet vydali s vámi. Buďte sebejistí, a pokud chcete, vysvětlete jim vaše důvody, proč jste se rozhodli pro sólo cestování.
 • Přemýšlejte. Během putování budete mít spoustu času, zamyslet se nad vaším životem, zvláště v případech, kdy uvažujete o velké změně nebo o důležitém rozhodnutí.
 • Jestli nejste zvyklí jíst sami, je dobré si zajít na jídlo do menších bister a restaurací, kde je víc pravděpodobné, že i ostatní lidé budou jíst sami. A pokud v restauraci nechcete sedět sami, můžete si jídlo koupit v obchodě a udělat si piknik v parku, nebo na oběd můžete pozvat nové kamarády z hostelu.

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..