Jestli vás už nebaví všude chodit jenom pěšky, cykloturistika pro vás může být zajímavou a zábavnou alternativou jak cestovat v přírodě. Se všemi věcmi bezpečně připevněnými na kole můžete navíc rychle dosáhnout i třikrát tolik kilometrů, co byste jinak ušli pěšky.
Balení na cyklovýlet ale vyžaduje poměrně důkladné plánování. Musíte totiž rozhodnout o tom, co si sebou na cestu vzít, a taky jak všechnu outdoorovou výbavu na kole bezpečně převést. Řízení naloženého kola totiž nebude stejné, jako kdybyste jeli na normální projížďku jen s malým batohem. Pokud se však naučíte, jak a kde si nejlépe sbalit všechny potřebné věci, z vašich příštích cest si odnesete jenom skvělé zážitky.
Sedlová brašna
Při balení sedlové brašny musíte vždy dávat pozor na to, abyste si do ní nedali zbytečně těžké věci. Pokud je totiž brašna příliš těžká, jízda na kole bude daleko obtížnější.
- Jen lehké věci – zkušení cykloturisté si do sedlové brašny dávají objemné a lehké věci, jako je například oblečení, pláštěnka, spacák a karimatka. Jednotlivé věci nemusíte ani dávat do svých kompresních obalů. Jednoduše stačí všechno stlačit do brašny. Tak se taky ujistíte, že využijete každého volného prostoru v brašně. V případě, že vaše sedlová brašna ale není voděodolná, spacák i oblečení si rozhodně dejte do voděodolného sáčku.
- Nejtěžší věci dejte co nejblíže k sedlu – tímto se ujistíte, že se kolo při jízdě nebude naklánět ze strany na stranu.
Brašna na řídítka
Stejně jako u sedlové brašny, i tady si musíte dát pozor, jak těžké věci dovnitř ukládáte. Když bude brašna moc těžká, řízení kola bude drasticky ovlivněné. Pro lepší rovnováhu při jízdě je dobré se držet obecného pravidla a sbalit si tolik věcí, aby brašna vážila asi tolik, co brašna sedlová.
- Lehké a válcovité věci – do brašny na řídítka si můžete zabalit stan, oblečení, spacák, karimatku.
- Často používané věci zabalte nahoru – při balení myslete na to, které věci budete během dne nejčastěji používat. Podle toho tedy umístěte nepotřebné věci do spodní části a věci, které potřebujete mít víc po ruce, zabalte úplně na konec. Některé brašny na řídítka mají na vrchní části i menší kapsičku na zip, do které si můžete uložit pár malých a snadno dostupných věcí, jako jsou rukavice nebo čepice.
Brašna na rám
Brašna na rám skvěle pasuje do trojúhelníkového prostoru mezi hlavní rám kola. Většina cykloturistů se do této brašny snaží sbalit co nejvíc těžkých věcí. Oproti ostatním úložným prostorům na tomto místě můžete mít těžké předměty. Váha vám totiž pomůže udržet si středovou rovnováhu při jízdě.
- Málo používané předměty – do brašny na rám je nejlepší zabalit takové předměty, které většinou při jízdě používáte velmi málo nebo vůbec. Tento typ brašen má většinou i vnější kapsu, kde si můžete uložit menší předměty.
- Nejtěžší věci dejte na dno – železné náčiní na opravu kola, vařič, plynovou kartuši a jídlo – tedy těžké věci, které budete potřebovat až potom, co dorazíte do tábořiště, uložte na dno brašny. Někteří cykloturisté si zde ukládají také naplněný hydrovak.
Ostatní úložná místa
Kromě výše zmíněných typů brašen existují i další možnosti, jak vaše věci převážet. Můžete si zvolit cyklistické batohy, vaky, závěsné vozíky nebo brašny na nosiče kola. Jestli si tedy nevíte rady, jak zabalit konkrétní věc, nebo jen potřebujete další místo na uložení vaší outdoorové výbavy, můžete zkusit jednu z následujících věcí:
Vak na řídítka
Malý vak se dá jednoduše přidělat na zadní část řídítek. Většina cykloturistů používá tyto vaky pro uložení malých a často používaných věcí, jako jsou svačiny, voda, mapa, telefon, sluneční brýle nebo třeba fotoaparát a jeho výměnné čočky.
Brašna na vrchní rám
Jak už název napovídá, přidělává se na vrchní rám kola, hned před řídítka. Hlavní výhodou je velmi dobrý přístup k věcem uvnitř, a to i za jízdy. Vždy tedy máte po ruce všechno, co potřebujete, aniž byste museli zastavovat. I tady je ideální skladovat často používané věci jako je opalovací krém, energetické tyčinky, balzám na rty, telefon nebo kapesníky. Dle potřeby si zde můžete uložit i nářadí na opravu kola.
Držák na vodu
Standardní držák na vodu patří k základní výbavě pro každého cykloturistu. Většinou se připevňuje na šikmý rám kola a umožňuje převážet klasickou velikost cyklistické lahve. Některá kola jsou navržena speciálně pro cykloturistiku tak, že máte možnost připevnit si držák na vodu na více míst. To se hodí hlavně v případě, že máte na rámu připevněnou velkou trojúhelníkovou brašnu a nemáte dost místa do stejného místa připevnit i držák na vodu.
Batoh
Hodně cykloturistů se snaží udělat všechno proto, aby svůj náklad připevnili do různých brašen na kolo a vyhnuli se batohu. Extra váha na zádech totiž může být při jízdě otravná a unavující. Jestli ale vyrážíte na delší výlet, kde budete potřebovat víc jídla i výbavy, batohu se v takovém případě asi nevyhnete. Jestli si sebou tedy batoh vezmete, snažte se udržet jeho hmotnost co nejnižší. Někteří cykloturisté si do svých batohů vezmou jenom hydrovaky s vodou. Tím docílí snadného a pravidelného popíjení během jízdy, aniž by museli zastavovat a sesedat z kola. Pokud si do batohu budete balit jiné věci, ujistěte se, že jsou lehké nebo mají divný tvar, kvůli kterému se nevejdou do ostatních brašen. Lehký 20litrový (nebo menší) cyklistický batoh je skvělou volbou na tyto typy výletů. Jakýkoliv větší batoh vám bude během jízdy překážet.
Další tipy
- Zkušební jízda – ještě než vyrazíte na váš plánovaný výlet, sbalte všechny věci, naložte je na kolo a vydejte se na zkušební projížďku. Ideálně po stejném nebo podobném povrchu, na jakém se budete pohybovat většinu vašeho výletu. Nicméně, i kdybyste se jeli projet jenom po městě, budete mít představu, jak se s naloženým kolem asi pojede. Poznáte taky, jestli je kolo moc převážené a tudíž můžete rozhodnout, ještě než vyjedete, kterou část výbavy nechat doma.
- Neberte si sebou hodně věcí – u cykloturistů začátečníků je docela běžné, že si na svůj první výlet zabalí příliš mnoho věcí. Každý výlet je jiný, stejně tak jako potřeby každého turisty. Bez čeho se na cestách neobejdete? Co si naopak můžete bez problémů nechat doma? To nejlépe zjistíte na vašich prvních výletech. Svůj seznam nezbytných věcí na cyklovýlet si pak s postupem času a nabytými zkušenostmi sami upravíte přesně tak, jak vám vyhovuje.
- Čím lehčí, tím lepší – stejně jako u klasické turistiky a vandrování s batohem, i při cykloturistice můžete dosáhnout menší hmotnosti výbavy tím, že si pořídíte vaše věci v ultra-lehkém provedení. Zaplatíte sice větší cenu, na druhou stranu si ale budete užívat většího pohodlí na cestě a snadnější jízdy.