Právě si prohlížíte Vyzrajte na počasí i bez předpovědi

Vyzrajte na počasí i bez předpovědi

Rate this post

Jestli zrovna stanujete v přírodě, je docela pravděpodobné, že nemáte přístup k internetu ani k televizi. To taky znamená, že po dobu vaší výpravy budete nejspíš odkázání na dlouhodobou předpověď počasí. Jak asi všichni víme, na tyto meteorologické odhady se ne vždy můžeme stoprocentně spolehnout. Zkušení turisté a outdooroví nadšenci na svých cestách proto využívají pár triků, díky kterým si předpoví počasí sami. To se můžete naučit i vy, stačí jen vnímat vaše okolí a pozorovat změny v přírodě.

Tvar mraků

Existuje spousta mraků, které vám můžou pomoct předpovědět počasí. Je však nutné podotknout, že některé jsou spolehlivější, než ostatní.

  • Cirrus – jedná se o vzájemně oddělené, rovnoběžné obláčky, které vypadají jako bílé vlákna nebo světlé úzké pruhy. Jsou vysoko v zemské atmosféře a většinou předpovídají vysoký tlak a dobré počasí v blízké budoucnosti.
  • Cumulus – tyto mraky jsou položené níže k zemi. Mají spíše plochou, tmavší základnu a celkově načechraný tvar, podobající se bílému polštáři. Pokud jsou hodně husté, můžete očekávat srážky a nízký tlak.

Použijte nos

Rostliny jsou chytré organismy. Tak chytré, že samy předurčí (ještě dřív než my), jestli se blíží srážky. Většinou reagují na zvýšený obsah vlhka ve vzduchu tak, že uvolňují více kyslíku. To se projevuje čerstvou a intenzivní vůní stromů, keřů a trávy – těsně předtím, než začne pršet. Jestli tedy ucítíte pronikavou vůni rostlin poblíž tábořiště, možná bude dobrý nápad zůstat poblíž stanu.

Změna teploty a větru

Nejvíc napovídající znak blížící se bouřky je náhlé zintenzivnění větru a pokles teploty. Je běžné, že se chvilku po těchto změnách na oblohu přihrnou černé mraky. Jestli je začátek dne klidný a teplý, ale odpoledne začne být větrno a chladněji, je lepší ukončit výšlap a vrátit se zpátky do tábořiště.

Měsíc

V noci pozorujte, jestli vidíte rosu a oblačné prstence kolem měsíce. Rosa na trávě znamená, že je ve vzduchu více vlhkosti. Když se na druhý den vzduch oteplí, je více než pravděpodobné, že bude oblačno s šancí přeháněk. Podobně je tomu i u oblačných prstenců kolem měsíce (cirostratus oblaka). Jestli je v noci spatříte, můžete očekávat přeháňky a nižší tlak v atmosférické frontě.

Až příště vyrazíte do přírody, s těmito poznatky už nemusíte spoléhat na mnohdy nepřesnou předpověď počasí. Použijte vlastní smysly, zdravý rozum a pozorujte přírodu kolem vás – ta vám sama naznačí, jaké počasí míří vašim směrem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..