Právě si prohlížíte Spacáky do pohody i nepohody: s těmihle nezmrznete ani se nezapotíte!

Spacáky do pohody i nepohody: s těmihle nezmrznete ani se nezapotíte!

5/5 - (1 vote)

Spacáky nás doprovází během stanování, bereme si je s sebou na dobrodružné výlety, děti s nimi jezdí na školu v přírodě nebo na tábor. Na první pohled se zdá, že výběr spacáku není nic extra složitého – opak je ale pravdou. Pakliže vás nezajímají nekvalitní spacáky, ale naopak máze zájem o něco víc, pak byste měli vědět, podle čeho nový spacák vybírat a na co si dát pozor.

Vybíráte nový spacák? Tohle si pohlídejte!

Hned na začátku byste si měli ujasnit jednu věc: kde a kdy budete spacák používat? Od tohoto rozhodnutí se dále můžete odrazit. Spacáky se totiž liší nejen svým tvarem nebo velikostí, ale i materiálem či typem izolace. Proto je potřeba vědět, jestli hledáte univerzální kousek, který využijete od jara do podzimu, nebo jestli je vaším cílem vybrat spacák do opravdu chladných podmínek.

TIP: Jak při nákupu ušetřit až polovinu z původní ceny spacáku či jiného vybavení? Při nákupu využívejte slevové vyhledávače – například na portále Slewik.com začínají nejlevnější spacáky již na ceně 389 Kč!

Při výběru nového spacího pytle si proto dejte pozor na typ izolace. Zde se můžete rozhodnout, jestli si koupíte spacák s umělými vlákny, nebo naopak model, jehož výplní je peří. I když se na první pohled zdá, že peří je jednoznačně lepší volbou, v současné době jsou na trhu modely, které disponují natolik kvalitními umělými vlákny, že vám bohatě postačí pro běžné použití ve stanu či na spaní pod „širákem“.  Pokud však plánujete vyrazit na extrémní zimní expedici, je samozřejmě lepší vsadit na péřovou klasiku.

Jaký vybrat tvar a je lepší spacák se zipem?

Další rozhodování se bude týkat tvaru spacího pytle. Na trhu se totiž můžete setkat se dvěma tvary spacáků: mumie a deka. Zatímco deka představuje onu klasickou variantu, která se v případě rozepnutí promění na slabší peřinu (nebo chcete-li deku), tvar mumie je navržený tak, aby dokonale kopíroval lidské tělo. Mumie navíc umožňuje zatáhnout tkanici pro větší ochranu hlavy, je proto vhodnější do náročnějších podmínek, kde pro sebe vyžaduje skutečnou ochranu a vysoké pohodlí.

Co se přítomnosti nebo naopak absence zipu týče, záleží na tom, jestli hledáte spacák do zimních podmínek, nebo jsou cílem vaší pozornosti praktické spacáky. Uvědomte si, že pokud spacák nemá zip, hůře se do něho dostává a nevýhoda spočívá i v tom, že mnohem déle schnou. Naopak spacáky se zipem umožňují pohodlné „zalézání“ a navíc je snadno vyvětráte i rychle vysušíte.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..