Jak se vyspat dorůžova (a v přírodě)

Rate this post

S nadměrným používáním elektroniky a delší pracovní dobou je docela logické, že bychom asi všichni uvítali delší a především kvalitnější spánek. Především takový, který nám dobije energii a zajistí potřebný odpočinek. Ať už jste ale ranní ptáčata nebo spíše večerní sovy, navržení správného systému spánku však nemusí být až tak jednoduchá záležitost.

Studie spánku

Vědecký časopis Current Biology se tímto problémem zabýval ve své studii a zjistil překvapivě jednoduché řešení. Lepšího spánku můžete docílit tak, že vyrazíte stanovat do přírody.

Cirkadiánní rytmus

Cirkadiánní rytmus je 24 hodinový cyklus, který ovlivňuje intenzitu naší aktivity v průběhu dne a noci. Většina lidí se během noci více spoléhá na elektrické světlo a celkově se příliš málo vystavuje dennímu světlu. Právě to má na cirkadiánní rytmus největší dopad. Má taky za následek to, že jsme déle vzhůru a posunujeme čas, kdy chodíme spát na stále pozdější dobu.

Průběh výzkumu

Ve svém výzkumu se vědci zaměřili na skupinu turistů. Ti se dvakrát vydali na týdenní stanování do přírody. Jednou během léta a podruhé v zimě. Vědci zjistili, že během zimy nepoužívali turisté žádné elektronické světlo. Po určité době na přírodním světle a ve tmě si totiž účastníci výzkumu sami zvykli na přírodní denní cyklus stmívání a rozednívání. Tím pádem taky šli spát dříve (o 2,5 hodiny dřív) a spali mnohem déle, než kdyby byli doma obklopení elektronikou a elektrickým světlem.

Výzkum ukázal, že během zimního slunovratu, kdy jsou noci delší, si lidé po několika dnech v přírodě zvykli chodit spát daleko dříve než předtím. Hladina melatoninu (hormon, který usnadňuje spánek) se během noci zvýšila a ihned po probuzení zase poklesla, tak jak tomu je u běžného denního cyklu. Před absolvovaným kempováním byly hladiny melatoninu u účastníků výzkumu více nepravidelné. Docházelo totiž ke klesání hladiny i několik hodin po probuzení, což dávalo jasně najevo, že jejich těla zoufale potřebovala více spánku. Výzkum rovněž ukázal, že kempování má kladnější dopady především během víkendu, kdy většinou vstáváme později a spíme déle.

Jak docílit lepšího spánku?

Závěry výzkumu ukázaly, že pokud chceme a dovolí nám to náš denní rytmus, můžeme restartovat naše biologické hodiny. Stejně jako mnoho zvířat v přírodě, i my se přizpůsobujeme světelným změnám během různých ročních období. Pokud si tedy chcete dopřát i vy kvalitnějšího a delšího spánku, jednoduše si užívejte více přírodního světla a snažte se omezit dobu, kterou trávíte vystavení elektrickému světlu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..