Právě si prohlížíte Puchýře – prevence a péče

Puchýře – prevence a péče

4.7/5 - (6 votes)

Puchýře patří k jednomu z nejběžnějších zranění, se kterými se turisté setkají. Každý určitě ví, jak nepříjemné komplikace může puchýř během cestování způsobit, a proto je dobré vědět alespoň pár základních informací, které nám pomůžou při péči o puchýře a jejich následném zahojení.

Co způsobuje puchýře?

Puchýře se můžou běžně vytvořit od spálení, kvůli alergiím, kožním nemocem nebo po kousnutí od hmyzu. Nejčastější příčinou je ale tření kůže.

Faktory, které zvyšují riziko vzniku puchýře:

  • Přímé tření – může vzniknout například uvnitř boty na kotníku během nošení nových nerozchozených bot nebo na rukou, při manipulaci s nářadím. Opakované tření na pokožku způsobuje tlak, vede k poškození tkáně a následnému oddělení dvou vrstev kůže. Tím vznikne kožní rána vyplněná tekutinou, která pomáhá chránit poškozenou tkáň a napomáhá v jejím hojení.
  • Tlak – příliš těsné boty nebo špatně nasazená ponožka mohou vytvořit tlak na vaše chodidla, který vede ke vzniku puchýřů.
  • Vlhkost – jemnější pokožka se sklonem k pocení je náchylnější ke vzniku puchýřů při vyvinutí tlaku.

Jak zabránit vzniku puchýřů

Při prevenci vzniku puchýřů je důležité věnovat patřičnou pozornost vašim chodidlům a dopřávat jim dostatečnou péči.

Když chcete zabránit vzniku puchýřů, postupujte podle následujících bodů:

  • Ujistěte se, že máte dobře padnoucí a rozchozené boty. Abyste se vyhnuli vzniku tlaku a klouzání chodidel uvnitř bot (nebo obojí), je důležité vybrat si správně padnoucí obuv, kterou je potřeba také patřičně rozchodit.
  • Pořiďte si vhodné ponožky. Hlavní pravidlo při výběru trekových ponožek je nevybírat si ponožky z bavlny, které v sobě uchovávají vlhkost. Namísto toho raději sáhněte po ponožkách ze syntetických materiálů nebo vlny, které si dobře poradí jak s vlhkostí, tak i se zápachem. Důležité je vybrat si správnou velikost – příliš velké ponožky se mohou v botě skrčit a naopak příliš malé ponožky mohou vytvářet tlak na chodidla a přispívat ke klouzání uvnitř boty a následnému vzniku puchýřů.
  • Mokré ponožky vyměňte za suché. Suché ponožky ochrání chodidla a zajistí vám jednak větší pohodlí a také sníží riziko vzniku puchýřů.
  • Místa, na kterých vám často vznikají puchýře, jako jsou prsty a paty, namažte lékařskou vazelínou. Ta zabraňuje tření a tím pádem i vzniku puchýřů.
  • Vnímejte bolest na chodidlech. Hned jakmile ucítíte pálení pokožky nebo neobvyklou bolest, zastavte se a vyzujte boty i ponožky. Jestli na chodidlech uvidíte zarudnutí, vysušte je a zalepte postižená místa náplastí. Důležité je jednat dřív, než bude pozdě.
  • Používejte vložky do ponožek, které zajistí další ochrannou vrstvu mezi chodidly a hlavními trekovými ponožkami a vstřebají nadměrnou vlhkost.

Jak puchýř ošetřit

Lékařská pěnová páska nebo tejpovací páska – vystřihněte z pěnové pásky náplast ve tvaru dutého kruhu, který přilepte okolo vašeho puchýře. Vysoká pěnová páska zabrání v dalším tření a dráždění pokožky. Pro větší ochranu můžete celé místo přelepit další vrstvou lékařské nebo tejpovací pásky.

Náplasti na puchýře s polštářky nebo gelem – vytvoří ochrannou vrstvu, která zabrání ve zhoršení a zvětšení puchýře. Polštářky přidají ochrannou vycpávku a gel v náplasti zklidní bolest a zchladí poškozenou tkáň.

Pokud je to nutné, propíchněte puchýř – pravidlem je, že byste se měli propíchnutí vyhnout, protože tekutina uvnitř puchýře pomáhá v procesu hojení, chrání ránu a jejím odstraněním zvyšujete riziko vzniku infekce. Velké a naplněné puchýře po čase většinou samy prasknou, pokud ale máte velký puchýř, který způsobuje příliš mnoho bolesti, můžete následovat tyto body:

  • Pečlivě si umyjte ruce a oblast puchýře antibakteriálním mýdlem.
  • Sterilizujte jehlu (nebo jiný úzký a ostrý předmět) alkoholem nebo teplem.
  • Vpíchněte jehlu poblíž okraje puchýře.
  • Tekutinu z puchýře opatrně vytlačte.
  • Ošetřete puchýř stejně jako jiné povrchové poranění kůže, za použití antibakteriální masti, sterilního obvazu nebo náplasti.
  • Pokud je to možné, nechte vaše chodidla odpočinout a vyhněte se chůzi v botách, které vám puchýř způsobily.
  • Dejte pozor na infekci rány. Pokud budete delší dobu pociťovat neobvyklou bolest, zvýšenou teplotu a uvidíte v oblasti puchýře zarudnutí a hnis, zajděte si raději k lékaři pro odborné ošetření a vyčištění rány.

Jaký je váš způsob, jak zabránit puchýřům?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..